Училища в страната чакат помощ от държавата, за да посрещат високите сметки за отопление през новата учебна година. На много места директори декларират, че са притеснени, защото очакват тройно по-високи режийни и нямат яснота как ще ги платят.

Междувременно от МОН съобщиха, че 98% от училищата и детските градини са готови за новия отоплителен сезон, но на Отраслов съвет в просветното министерство вчера не е станало ясно дали ще има допълнителни пари за образователните институции.

Не беше декларирана готовност за осигуряване на финансиране, а само уверение, че няма да се затварят училища и детски градини, обясни пред “Труд” Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

Затова в страната някои училища са изработили свои планове и ще се справят единично, ако се наложи. Някои разчитат на сливане на паралелки и дистанционно обучение, други чакат кметска помощ, а трети минават на електрически котли.

За обезпечаване на разходите за отопление засега в учебните заведения в Пиринско имат средства за разплащане, но докато има газ в държавата. Ако няма, училищата са предложили резервни варианти.

Единият е да се купят климатици за началния курс, за да може учениците до 4. клас да се задържат максимално в клас. А другите може и да минат на онлайн обучение. Директорите на училища са дали и варианти за сливане на паралелки на две училища в едно, за да излезе по-евтино отоплението.

Такива възможности има в различни общини, но те са малко.

В момента има проблем с доставките на дърва за няколко училища, където се отопляват на твърдо гориво. Парите са заделени и поръчките са дадени, но все още няма доставени наличните количества.

“Говорил съм с областния управител доставките от дърва да бъдат приоритетни за училищата в Абланица, Якоруда, Места”, каза шефът на Регионалния инспекторат по образование в Благоевград Ивайло Златанов.

Всички 16 училища в Добрич са газифицирани, както и детските градини и яслите. Вариант за тях е да се монтират котли на електричество.

Преди дни кметът на града Йордан Йорданов съобщи, че Общината има резерв от 1 млн. лв., с който може да помогне за покриване на разходи за алтернативни източници и за отопление, но е нужна и държавна помощ, тъй като само детските заведения са 23.

По думите му в едно от училищата - СУ “Димитър Талев” има разработена програма за комбиниран учебен процес - присъствено и дистанционно, в случай на газова криза.

Три пъти по-високи разходи за отопление очакват директори на училища в Кърджали. Според Златко Атанасов, директор на училище с 1300 деца, решението трябва да бъде взето на централно ниво: “За миналата година нашите разходи са били около 47 000 лева за газ.

А по цени от август 2022 година, към днешна дата за същата консумация на гориво разходите ще бъдат три пъти по-големи, т. е. над 150 000 лева, което е една голяма и непосилна сума”.

Във Варна още тече събирането на данни от училищата за готовността им да посрещнат новия отоплителен сезон, обясни директорът на РУО д-р Ирена Радева.

Междувременно в десетки школа и забавачки ремонтите ще продължат и след началото на учебната година. 46 училища и детски градини ще открият учебната година в друга сграда, сочат данните на МОН.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук