Дължимата държавна такса по делото да се намали с 15%, ако исковата молба е подадена в Единния портал за електронно правосъдие (EППE). Това предвиждат промени на Гражданско процесуалния кодекс (ГПК), приети днес от парламента на първо четене.

Отстъпката цели да стимулира гражданите и бизнеса да използват електронни услуги, за да се намали натоварването на съдилищата.

Тя може да не малка, ако става дума за големи суми. Например - при гражданско дело с материален интерес за 100 000 лв. обикновено се плаща такса от 4000 лв. (4% от интереса), която при намаляване с 15% става 3400 лв.

Приетите поправки в ГПК, а също и в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), позволяват по-широко използване на интернет по съдебни дела. Страните по делото, свидетели, вещи лица ще могат да получават съобщения, призовки и уведомления за определени процесуални действия изцяло по електронен път.

Задължителни е-адреси трябва да имат всички кредитни и финансови институции, включително и тези, които събират вземания от потребители, застрахователи, като и търговци, доставящи енергия, газ или извършват пощенски, електронно-съобщителни или ВиК услуги.

Всеки адвокат в България също е задължен да поддържа профил в ЕППЕ, но от гилдията настояват да им се даде по-дълъг срок за предвидените в закона 6 месеца.

Когато става дума за обвиняеми и техните защитници, връчването на призовки, съобщения и други книжа ще става по електронен път само с тяхно съгласие. Същото се отнася и за частен тъжител или обвинител, граждански ищец или ответник, свидетели, вещи лица и преводачи.