174 000 са украинските бежанци на територията на България. Това е броят на регистрираните към началото на септември, заяви Ната Елис, съосновател и директор на фондацията Ukraine Support and Renovation.

„Близо половината имат намерение да останат в България. Всички, които имат бесарабски произход, имат намерение да останат. Всичко обаче зависи от това каква работа ще намерят. Ако са от Мариупол или Мелиопол, територии, които вероятно няма да бъдат освободени, те няма къде да се върнат. С други думи, имат възможност да се върнат в родните си места тези, които има къде да се върнат“, обясни тя пред Дебати.

Езици

Почти всички украинци в България са с висше образование. Говорят руски, украински и английски, а сега и български.

„Представете си – един бежанец е с четири езика и висше образование. Хората са много интелигентни, много бързо се обучават и даже, ако започнат работа като общи работници, много малко време им трябва, за да достигнат до ниво на зам.-директор – имаме такива случаи. Те са единични, но ги има.

Като цяло работа започват като ръководители на средно ниво. Първата работа, която обикновено започват, е такава, която не изисква говоренето на езика. Докато работят, се учат и след това търсят по-добра работа и по-високоплатена. Пред тях има много разходи – плащат наем, плащат за изхранването и изучаването на децата си. Това са хора, които са тук без покъщнината си, така че те трябва от нулата да се снабдят с всички вещи от първа необходимост за бита“, добяви Елис.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук