Има опит за извиване на ръце и от двете страни в преговорите за кабинет. Очевидно по-трудните въпроси са били оставени за накрая като ресурс за оказване на натиск в сюблимния момент, когато времето вече е малко. Това коментира пред Nova News политологът проф. Огнян Минчев относно преговорите за съставяне на редовно правителство.

По думите му изборът на премиер е оставен за финалния етап на преговорите, като „метод за налагане на волята на едната и на другата страна”.

„Трудно ми е да преценя кой ще излезе победител от това наддаване. Всяка от страните в преговорите не е съвсем свободна в стъпките, които прави. От страна ГЕРБ е известно, че има натиск от структурите на партията върху нейното ръководство, от партийните низини, за това партията да бъде твърда в преговорите, които води. „Демократична България” също няма пълната свобода да взима решения, защото тя е в коалиция с „Продължаваме промяната”, подчерта политологът. 

Според него не е ясно дали ПП ще се присъедини към едно евентуално споразумение за съвместно управление.

"Остава да видим коя от страните ще вземе връх в налагането на нейната логика, на нейния дневен ред и дали изобщо тези преговори между ГЕРБ и ДБ ще се увенчаят с успех", посочи политологът.

Според него, кабинет само между ГЕРБ, БСП и ИТН би бил доста нестабилен и ще зависи от гласовете на 20-ина депутати, които гъвкаво ще бъдат набавени във всеки отделен случай за гласуване. "Възможно е други парламентарни групи да окажат по-устойчива подкрепа", посочи той.

Този вариант би бил "твърде кратък, твърде лабилен". 

"Много по-добре би било, ако биха се разбрали с ДБ", каза Минчев и предупреди, че е възможно, ако законът за съдебната власт не бъде подкрепен, ДБ да оттеглят подкрепата си за Росен Желязков, независимо че първоначално може да са били съгласни с неговата кандидатура за премиер. 

Минчев предупреди, че ако отново отидем на избори, това ще бъде краят на парламентарния модел у нас. "Редица опасности вече ще бъде трудно да бъдат удържани в този случай", заяви той. "Ще се продължи тенденция на формиране на все по-голямо представителство на антисистемните партии в българския парламент. След гласуването за осми път те най-вероятно ще стигнат до критични нива, може би и до парламентарно мнозинство", допълни той.