Около 60 000 българи заекват и изпитват ежедневни затруднения в общуването. Това разказа за „Хоризонт“ Цветана Димитрова, председател на Сдружението за инициативи по заекването. Днес отбелязваме Международния ден за информираност относно този проблем.

Няма категорична теория какво причинява заекването, но една от хипотезите е, че по време на говорене различни части на мозъка подават сигнали към говорния апарат, а не само тези, които отговарят за речта, обясни Цветана Димитрова. По думите й трудностите при заекващите хора са ежедневни, а заекването се засилва в напрегнати ситуации. Например при нужда от търсене на помощ на телефон 112.

"Може би не винаги отсрещният човек ще съобрази, че човекът срещу него има някакъв проблем, когато, да кажем, чуе едно продължително мълчание, което всъщност от отсрещната страна е може би един доста силен говорен блок“.

С деца, които заекват, се занимават логопеди и психолози. Не при всички обаче проблемът изчезва напълно. В по-късна възраст се работи най-вече за преодоляване на страха от говорене, обясни още Цветана Димитрова. И отправи свое послание по повод Международния ден за информираност относно заекването.

"Да се изслушваме и да се уважаваме, защото всеки от нас има какво да каже на другия и какво да научи от другия".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук