„Шедьовър на антиправото“ – така известният адвокат Росен Димитров определени в интервю за БТВ законовите предложения за въвеждане на т.нар. „механизъм за контрол над главния прокурор“, които отново са на дневен ред пред депутатите в настоящата последна седмица от живота на 48-то Народно събрание.
 
„От нейното съществуване Конституцията не е била обект на такова грубо погазване на нейните разпоредби. Догодина тя ще навърши христова възраст  - 33 години – и за пръв път идеолози на промяната и законотворци си позволяват по такъв груб начин да не се съобразяват с нейните разпоредби“, коментира юристът.  
 
„Конституцията е установила държавен монопол върху осъществяването на определени дейности. С такъв държавен монопол разполага прокуратурата по отношение на правомощието й по повдигане и поддържане на обвинение. С държавен монопол разполага и съдът по отношение на правораздаването. Това означава, че само действащ съдия може да се произнася за отговорността и виновността на дадено лице, а само действащ прокурор – може да повдига и поддържа обвинение за престъпление от общ характер, както и да осъществява контрол върху разследването. Нито един друг държавен орган не може да изземе функциите на съдебната власт. Самите представители на съдебната власт, като съдии и прокурори, не могат да си разменят функциите по обвинение и произнасяне по въпросите за отговорността и виновността“, изясни адв. Димитров.
 
Той беше категоричен, че нито Европа, нито някой друг от евроатлантическите ни партньори изисква от България законови промени в този вид, в който са предложени. „В цяла Европа няма такъв механизъм. Ние ще бъдем първата държава в ЕС, в която е предвиден „механизъм за контрол“, както вие го наричате, а то е неправилно, който да се осъществява от съдия. И то не от един. Ето защо аз определям тази приумица като противоконституционна“, каза още адвокатът и коментира, че депутатите не са се съобразили и с решението на КС отпреди година и половина, съгласно което бе обявено, че всеки един редови прокурор може да осъществява разследване спрямо главния прокурор.
 
„КС го е казал ясно – разбира се, че всеки един прокурор, в случай на извършено престъпление от главния прокурор  може да го разследва. Точно това произтича и от принципа за равенството. Нашата Конституция, като основен закон на една правова държава, е предвидила, че всички сме равни пред закона. В този смисъл не се допускат никакви привилегии, основани на етническа, верска или друга принадлежност, или въз основа на служебно положение“, допълни Росен Димитров.
 
Той изрази изненада и то факта, че медии говорят за „съдебна реформа“, и определи този израз като неправилен. „Не може да бъдат наречени съдебна реформа няколко противоконституционни законодателни изменения. Моето мнение е, че трябва да спрете да го правите. Не крадете надеждата на гражданите за осъществяване на съдебна реформа. Това не е никаква съдебна реформа. Тези няколко изменения не са желани дори от своите идеолози“, заяви адвокатът.
 
Той прогнозира, че тези законодателни промени няма да бъдат гласувани, поради липсата на време. „Няма как за няколко дни настоящият парламент, който е на своето предсмъртно ложе, денят на кончината на който е известен, да роди един жизнен продукт като този закон за разследване на главния прокурор. Но дори да приемем, че депутатите ще направят и невъзможното и ще го приемат на две четения, което според мен е невъзможно, то тези промени ще катастрофират в КС. КС с подигравателни мотиви ще разясни на всички, колко и защо са противоконституционни и защо никой не бива да си позволява по такъв груб начин да погазва разпоредбите на Конституцията“, коментира адв. Димитров.
 
И допълни: „Аз се чудя дали въобще главният прокурор и председателите на ВКС и ВАС трябва да бъдат контролирани. Вие представяте ли си главният прокурор на щата Ню Йорк Летиша Джеймс да бъде обект на контрол? И въобще този въпрос за контрола върху главните прокурори поставя ли се в други държави?„
 
Той направи и съпоставка с реакциите на настоящите лобисти за въвеждане на механизъм за контрол над главния прокурор по адрес на някогашния главен прокурор на румънската специализирана прокуратура Лаура Кьовеши. „Преди няколко години идеолозите на тези промени много възхваляваха главния прокурор на Румъния Лаура Кьовеши. Тогава те поставяха ли въпроса за контрол върху нея и нейните актове? Нищо подобно – бяха изключително щастливи, че Лаура Кьовеши е безконтролна и повдига и поддържа обвинения спрямо политици. За съжаление, българският главен прокурор няма такива правомощия“, заяви още Димитров.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук