Андрей Новаков поздрави всички българи с голямата ни победа в ЕС ВИДЕО
Евродепутатът посочи българските шофьори като герои, които седем години плащаха високата цена по границите
Българският евродепутат от ГЕРБ Андрей Новаков поздрави всички българи, работещи в бранша с транспорт на международни товари, с отмяната на чacтта oт eвpoпeйcĸoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, пpeдвиждaщo ĸaмиoнитe зa мeждyнapoдни пpeвoзи дa ce вpъщaт в бaзaтa нa пpeвoзвaчa нa вceĸи двa мeceцa. Това той направи с видео във Фейсбук.
"Това видео закъсня със седем години, затова ми се ще да запомним всички този ден. Той е хубав за България, но за превозвачите не просто хубав, а празник, защото на 2000 километра от този паркинг Съдът на ЕС одобри българската жалба и отхвърли пакет мобилност в най-лошата му част - онази, срещу която се борехме най-яростно, а именно: връщането на камиона на всеки 8 седмици.
И успяхме!
Сега е момента да си кажем "благодаря" и "браво" на всички, с които водихме тази битка заедно и в крайна сметка успяхме. Започваме с министър Ивайло Московски, през министър Росен Желязков, през моите колеги Петър Витанов, Петър Курумбашев, Ангел Джамбазки, с които бяхме заедно от самото начало.
И всички онези шофьори, на които може да не знаем имената, но те са герои защото платиха цената през всичките тези години. Тази победа посвещаваме на тях, защото я постигнахме всички заедно като българи", каза Новаков в клипа.
По-рано Съдът на Европейския съюз отмени част от европейското законодателство, предвиждащо камионите за международни превози да се връщат в базата на превозвача на всеки два месеца.
С решението си Европейският съд потвърди всички останали текстове на новото законодателство, оспорвано от България, Румъния, Кипър, Унгария, Малта и Полша.
Припомняме, през 2020 г. шестте държави оспориха шест текста от т. нар. пакет "Мобилност" - забраната водачите да ползват редовната си 4-седмична почивка или компенсационната 5-седмична почивка в превозното средство;
задължението на превозвачите да организират работата на водачите така, че да имат възможност за връщане в работно време на всеки три или четири седмици до базата, за да започнат или прекарат седмична почивка там;
датата за влизане в сила на задължението за поставяне на ново поколение тахографи;
задължението превозните да се връщат в базата в държавата, където е регистриран превозвачът, на всеки осем седмици;
срока на изчакване при извършването на каботаж;
определянето на водачите като "командировани работници" при извършването на каботаж от една до друга държава от ЕС, когато нито една от тях не е мястото на регистрация на превозвача.
Съдът на ЕС обаче отхвърля останалите искове и отбелязва, че Европейският парламент и Съветът на ЕС не са са разполагали с достатъчно данни за оценка на въздействието на отменените днес текстове.
Посочва се, че сега институциите на ЕС следва да "запълнят правния вакуум", създаден от отмяната на част от европейското законодателство.
Говорител на Европейската комисия заяви, че ЕК няма възможност за допълнителни действия срещу днешното съдебно решение, съгласно което отпадналите разпоредби са били в противоречие с европейското право. Той отбеляза, че отменените текстове не са били част от първоначалния законопроект, предложен от ЕК.
Последвайте ни
0 Коментара: