Арестуваха банкера Мартин Заимов, ето къде и защо
Той бе задържан до Паметника на съветската армия, искал да заличи надпис
Финансистът Мартин Заимов е бил задържан до Паметника на Съветската армия днес сутринта, за това потвърди и самият той самият, пише "Монитор".
По-рано през деня се появи съобщение, че около 8,30 ч. полицаи са задържали 59-годишен мъж, докато се опитвал да заличи надпис от Паметника на съветската армия в Княжеската градина в София. На мястото на инцидента са пристигнали три патрулки, шест от позлатените букви с варак са били замазани с бронзов спрей.
Организаторите на събитието, привърженици на демонтирането на монумента, сред които Иво Инджев и Кубер Сапарев потвърдиха, че арестуваният е Мартин Заимов. Той е бил задържан в Първо РПУ, но в ранния следобед е освободен.
"Задържаха "извършителя" Мартин Заимов, член на нашата неправителствена организация", обясни в блога си Иво Инджев.
"Опитът ни с Мартин Заимов да прикрием позорния златен надпис със сива боя завърши на петата минута с две патрулки и шест служители на полицията. Ех, ако така хващаха и измамниците и крадците...", написа във фейсбук Кубер Сапарев.
По-късно самият Мартин Заимов обясни, че е искал да заличи лъжливия надпис. Според него имало лъжи.
"Първата е, че Съветската армия ни е освободила. Тук лъжите са две. Първо не е Съветската армия, а Червената армия. Това е фактология. Съветската армия възниква след войната. Преди това се казва Червената армия и това не е за подценяване, а е свързано с еволюцията на сталинизма. Това може би не ви интересува, но има значение за наличието или загубата на свобода.
Втората е, че ни е освободила. От 2 септември 1944 г. ние имаме радикално ново правителство на Константин Муравиев, тоест от кого се освобождаваме, имаме ново правителство, което е анти всички предишни правителства и със сигурност против Германия, защото й обявява война. Защо трябва да ни се обяви война на 7 септември или на 9 септември. Втората лъже е, че сме били освободени, не сме били.
Третата лъжа категорично е признателния български народ. Няма как да си признателен за цената, която си платил, просто това не е възможно. Дори най-вярващите комунисти, през 60 и 70 те години, ако сте ги попитали какво стана с вашата вяра, щяха да кажат въобще не е това, което си мислихме", обясни той.
Кой е той?
Мартин Заимов беше кандидат за кмет на София от СДС и ДСБ през 2007 година.
Роден е на 16 април 1962 г. в Женева. Завършва „Електронна техника“ в Технически университет - София и макроикономика в London School of Economics. Говори английски, френски и руски.
В ранните си години работи за френските компании „Бис“ и „Луи Драйфус“. През 1992 г. заедно с Левон Хампарцумян основават „Българска одиторска компания“, която впоследствие е купена от Coopers&Lybrand.
През 1997 г. е заместник-министър на търговията в служебното правителство на Стефан Софиянски. От 1 юли 1997 е подуправител на Българската народна банка (БНБ) и ръководител на управление „Емисионно“, което контролира валутния борд.
През 2003 г. подава оставка малко преди изтичането на мандата му и е назначен за изпълнителен директор и председател на управителния съвет на Пощенска банка. На следващата година напуска поста. Понастоящем е и председател на управителния съвет на Парк АДСИЦ. От 2007 г. е член на УС на „Сосиете Женерал Експресбанк“.
Мартин Заимов е внук на ген. Владимир Заимов и правнук на Стоян Заимов. Майка му Клавдия Заимова дълго време живее в Швейцария, където работи към Световната здравна организация в Женева. Баща му е Майкъл Голдсмит, британски журналист в агенция „Асошиейтед Прес“ и кадрови офицер от МИ-6 с мисии в Конго, Виетнам, Ливан, ЦАР и други „горещи“ точки, обявен за „персона нон грата“ в ЧССР през 1960 г. (вж. „Rude pravo“ и архив на Foreign Office за юли 1960, т. 3; AP, 14 Oct. 1995; NY Times, 25 Nov. 2009).
Разведен е и има три деца. Живее на семейни начала с рекламистката Калина Жулева (изпълнителен директор на „New Moment New Ideas“), дъщеря на члена на ЦК на БКП и дългогодишен посланик на България в САЩ, Стоян Жулев./справка - Уикипедия/
Последвайте ни
30 Коментара: