Кои са 7-те архитектурни емблеми на социализма? Публикуваме прелюбопитен материал по темата на колегите от socbg.com

1. Партийният дом в София

Партийният дом в София е главната сграда, седалището на ЦК на БКП през периода на Народна република България. Партийният дом е изграден по проект на колектив с ръководител арх. Пецо Златев. Строежът продължава 6 години и окончателно е завършен през 1954 г. Сградата се простира на около 40 000 кв. м застроена площ. Проектирана е в неокласицистичен стил с подчертано триумфално-тържествен и монументален характер, знаменуващ и величаещ ролята на БКП в управлението на страната.

Партийният дом е построен на емблематично място в столицата, в пространството около Царския дворец, използвано като централен градски площад. При строителните дейности в началото на 1950-те год. са разрушени няколко сгради, пострадали при бомбардировките на София (1943-1944) – на съществувалото през 1930-те и 1940-те години осигурително дружество „Балканъ“ и на хотел „Юнион палас“.





2. Мазволеят на Георги Димитров

Мавзолеят на Георги Димитров е мавзолей в центъра на София, построен през 1949 г., за да съхранява балсамираното тяло на комунистическия ръководител Георги Димитров. Изграждането на мавзолея започва веднага след смъртта на Георги Димитров. Построен е за рекордния срок от 6 дни, през което време тялото на Георги Димитров е превозено от СССР до София.

Мавзолеят става център на тоталитарния култ към Георги Димитров като „вожд и учител на българския народ“ и част от държавния церемониал в Народна република България през периода 1949-1989 г. Тук, по протокол, чуждестранните делегации полагат венци при посещение в страната, а партийно-държавното ръководство от трибуната му приема манифестациите и парадите на официалните празници.



3. Дворецът на културата и спорта във Варна

Дворецът на културата и спорта във Варна e многоцелеви комплекс за конгресни, културни и спортни дейности. Изграден е на мястото на голям колодрум. Неговото строителство трае две години – започва на 28 октомври 1966 година. Откриването е на 6 септември 1968 година.







4. Чинията на Бузлуджа

Решение за изграждане на Дом-паметник на партията се взима от Секретариата на ЦК на БКП на 11 март 1971. Строежът му започва през 1974 г. и се финансира с дарения на стойност 14 186 000 лв. Дом-паметникът е открит на 23 август 1981 г.

В строежа участват някогашните строителни войски и доброволци-бригадири. Ръководител на грандиозния обект е командирът на старозагорската строителна дивизия генерал Делчо Делчев, а автор на архитектурния проект е Георги Стоилов. Сградата има визуална прилика със сграда проектирана около 1955 год. от Франк Лойд Райт на гръцка православна църква в Уисконсин, САЩ
Дом-паметникът се състои от куполна зала и 70-метров пилон. На върха на пилона са монтирани 2 петолъчки с височина 12 m. Тържествената зала е с диаметър 42 m и височина 14,5 m и е декорирана с мозайки с обща площ от 550 m². Мозайките пресъздават борбите на БКП и изграждането на социалистическо общество. В коридора около залата има 14 композиции, които отразяват мирния труд. Художественото оформление на паметника отнема 18 месеца и в него взимат участие над 60 творци, между които Димитър Киров, Величко Минеков и Валентин Старчев. 3-те стълбища в дома са украсени с композиции от бяло кристално стъкло, изработени от чешкия скулптор Станислав Либенски.







5. Панорамата в Плевен

Панорамата „Плевенска епопея 1877 г.“ е музей в Плевен, построен в чест на 100-годишнината от Освобождението на България от османско иго. Изграден е в района на „Скобелевия парк“, непосредствено до редута „Кованлък“, където по време на 3-та атака от Обсадата на Плевен се водят едни от най-тежките сражения. Автори на проекта са архитектите Иво Петров и Пламена Цачева, заедно с проектантски екип от 14 души. Тържественото му откриване е на 10 декември 1977 г., в деня на стогодишнината от освобождението на Плевен.



7. НДК

Националният дворец на културата, или както е известен накратко НДК (с наименование до 1990 г. Народен дворец на културата „Людмила Живкова“ на името на Людмила Живкова, която дава идеята за създаването му , е най-големият конгресен център в Югоизточна Европа Строежът на НДК е част от инициативите за отбелязването през 1981 г. на 1300 години от създаването на българската държава. Построен е за изключително кратко време – 3 години. Първата копка е направена на 25 май 1978 година. Последният трети етап в изграждането на НДК завършва в края на 1985 година.
Архитектурният проект на основната сграда е дело на колектив с ръководител арх. Александър Баров, а оформлението на околното пространство е изградено по идея на колектив, начело с арх. Атанас Агура. Главен проектант на парка към НДК е инж. Валентина Атанасова.