Асен Василев отговори пред БЛИЦ ТV за галопиращата инфлация и заговори за милиарди!
Нарастването на капиталовите инвестиции е оправдано, за да се постигне по-висок икономически растеж, обясни министърът на финансите
Няма да затягаме коланите и пари в държавата има, въпреки че се очаква инфлацията да расте в следващите три месеца за страните от еврозоната.
Асен Василев поясни, че за проблемите в сектор енергетика са заделени пари от допълнителните приходи за миналата година в размер на 450 млн. лева.
Това което е заложено в Бюджет 2022 е широка социална програма и инвестиции в ключови сектори за държава.
"Капиталови инвестиции са удвоени, спрямо миналата година – има заложени инвестиции в здравеопазване и образование. Без инвестиция в капиталови разходи няма как да има растеж в страната. Истината е, че не сме доволни от качеството на нашите пътища, не сме доволни от качеството на нашите болници. Затова са заложени допълнителни разходи за тези системи, за да се повиши качеството", уточни министърът на финансите.
Той потвърди, че прогнозите показват високи нива на инфлацията, която ще продължи да бъде висока за първото тримесечие в еврозоната, но от действията на ЕЦБ ще разберем дали нивата ще останат високи за Съюза до месец март.
"Инфлацията расте не само в България, ние сме вързани от 20 години с еврото – когато има висока инфлация в еврозоната тя се прехвърля и у нас. Растежът е с 1-2% защото сме енергоемка икономика и сме зависими от цените на енергоизточниците, които се повишават", обоснова обезценяването на парите вицепремиерът.
Той продължи със заложеното в годишната финансова рамка и какъв ще бъде излишъкът, и дали се отдалечаваме от критериите за еврозоната.
"Без ковид мерките бюджетният дефицит е 2.5%, което е под 3%, които са необходими по маастрихтските критерии. Нямаме никакви проблеми по пътя към еврото.
В държавата има средства, за миналата година се събраха 8 млрд. лева повече. Очакваме ръст и тази година, който да се инвестира в подобряване живота на българските граждани".
Гордостта на Асен Василев си остава ограничаването на корупцията и постъпленията от нея.
Борбата с корупцията е довела с 1.200 млрд. лева повече в хазната, което се видя при актуализацията на бюджета от служебното правителство. За месец януари излишъкът достига до 1 млрд. лева, което е двойно по - високо спрямо миналата година. Въпреки високите разходи за компенсиране на електроенергията и добавката към пенсиите парите са на плюс, категоричен е финансовият министър.
Сектор енергетика е проблемен, а идеята на правителството и Кирил Петков е да се заделят пари от допълнителните приходи – 450 млн. лева за електроенергията с нотификация към Брюксел, бе стъпка в правилна посока.
"С февруарските сметки ще се получат по 250 лева на мегаватчас. Новият състав на КЕВР да работи с енергийните борси и да се променят час от правилата за търговците на електроенергия, за да е устойчив пазара" на това се надява министърът на финансите Асен Василев.
Какво е мнението на финансовия експерт Румен Гълъбинов за Бюджет 2022, и вървил ли от инфлация към стагфлация - вижте в БЛИЦ TV
Последвайте ни
11 Коментара: