Казват, че той е единственият наш сънародник, на чието погребение са присъствали трима американски президенти - Картър, Рейгън и Буш. При това не е политик. Името му е вписано в Книгата на почетните граждани на Ню Йорк, неговият портрет се намира в “Залата на Славните” на нюйоркското летище “Ла Гуардия”. В Ер Спейс Музеум има негови вещи. Той е общото между “Боинг”, въздушната възглавница и телефонния секретар и е техният създател - Асен Йорданов.
 Според видни американски авиоспециалисти 90 на сто от познанията си по авиация щатските летци дължат на господин Джорданоф, както е известен отвъд океана. А Нийл Армстронг - първият човек, стъпил на Луната, заявява, че е получил знанията си от учебниците на този българин.

Кой е той и защо у нас се знае малко за него?

Асен Христов Йорданов е роден през 1896 г. в София. Още от малък проявява голям интерес към техниката, механиката, физиката и като повечето деца - към хвърчилата. Заедно с баща си посещава технически изложби и музеи в Италия, Швейцария и Франция. 

Изпратен е да учи в Гренобъл, но постъпва в училище за пилоти в Париж 

По време на Балканската война Асен е в София, но обхванат от общия патриотичен порив, решава да замине доброволец на фронта. Постъпва като механик в аеропланното отделение край Мустафа паша (Свиленград). Там активно работи по построяването на първия български самолет. Успява през лятото на 1915 г., машината се казва “Експрес”. Министерството на войната признава самолета за негово изобретение, а Асен за изобретател. Оттогава датата 10 август 1915 година се счита за начало на българското самолетостроене.

През Първата световна война му поверяват боен самолет, с който участва в десетки въздушни боеве. 

За проявената изключителна смелост е награден с орден за храброст 

Потъпкали всички принципи за международна справедливост за самоопределение на народите, “миротворците” налагат с Ньойския диктат жестоки санкции на България. Забранено е тя да има авиация, самолетите й са унищожени, а личният състав е уволнен. Това отрязва крилата на летеца и конструктора Асен Йорданов и слага край на мечтите му за развитие в родината.

През 1921 г. Американският аероклуб обявява конкурс за обиколка на Земята със самолет. За победителите е обявена награда от един милион долара. Кандидати са и българските летци Асен Йорданов и Гаврил Стоянов. С парична помощ от българското правителство и с одобрението на министър-председателя Александър Стамболийски двамата пристигат в САЩ, но конкурсът не се провежда, защото други страни не участват.

С разрешение на правителството Асен Йорданов остава в Щатите. В началото работи и учи английски. Успява да започне работа като чертожник в конструкторското бюро на заводите “Къртис”, става летец-изпитател, завършва аероинженерство, химия, физика и радиоинженерство. Не след дълго е назначен за главен конструктор в компанията, за която работел.

През 1941 г. Асен Йорданов основава “Джорданов авиейшън къмпани” и “Джорданов електроникс”, чиито дейности са свързани с военната отбрана на САЩ и са строго секретни. Популярността му нараства още повече, когато открива авиационно училище, превърнало се в най-авторитетната школа за пилоти в гражданската авиация на Щатите. 
Трудовете на Йорданов са като библия за 100-те хиляди пилоти на САЩ по онова време

Автор е на много книги за обучение на пилоти, от които в САЩ са продадени 750 000 екземпляра и са преведени в много страни. Българинът конструира няколко различни модела на самолетите “Боинг”, гордостта на американското авиоинженерство. Неслучайно Асен Йорданов е известен в САЩ като българина, който е научил Америка да лети. 
В края на Втората световна война Йорданов е принуден да спре работата си в сферата на авиацията и се насочва към нови области. През 50-те години на миналия век той работи върху сигурността при автомобилите и е един от създателите на въздушната възглавница. Работи и върху апарата Джордафон - прародител на днешния телефонен секретар. 

На 19 октомври 1967 г. световните агенции с прискърбие съобщават: “Асен Йорданов - пионер на авиацията, летец-изтребител, авиоконструктор на “Боинг” и “Дъглас”, почина на 71-годишна възраст”. Прахът от урната е разпръснат със самолет над Америка, където изключителният българин се е чувствал най-комфортно. Асен Йорданов се превръща в легенда - една пословична и оригинална личност, наричана от американците с името Джери. В България никога не се завръща. Въпреки това до последните си дни той настоява на табелката на неговия дом да пише: “Асен Йорданов - български авиатор”. 

На негово име е наречен и залив “Йорданов” на Земя Греъм в Антарктида. У нас името му носи булевард - “Асен Йорданов”, който води към летището.

Виктория Маринова