Без казина върху земя на църквата

https://blitz.bg/obshtestvo/bez-kazina-varhu-zemya-na-carkvata_news27207.html Blitz.bg

Надяваме се, че на земя на църквата няма да се появи нито игрален дом, нито казино. Това заяви протойерей Ангел Ангелов, говорител на Шестия църковно-народен събор, който завърши работата си преди дни в Рилския манастир.

От ръководството на Българската православна църква обявиха, че върху имотите й няма да се строят сгради, които са в ущърб с християнските ценности и морал. Миналата седмица делегатите на третата сесия на Шестия църковно-народен събор на църквата решиха да отпадне забраната за учредяване на право на строеж върху манастирски и църковни земи.

Предвидено е обектите да се изграждат с одобрението на Светия синод и да се ползват максимум до 50 години, уточни Ангелов. Русенският митрополит Неофит заяви, че има възможност църквата да получава приходи за издръжката си, които могат да идват от дивиденти от дейността на търговски дружества, собственост на БПЦ, както и ако имат дялово или акционерно участие, а също така и приходи от учредени вещни права на строеж, наеми и арендни вноски от отдадени за ползване на трети лица недвижими имоти, лихви по банкови сметки и от притежаване или продажба на ценни книжа.
В решенията на събора е записано и че се отправя забележка към Пловдивския митрополит Николай, Константийския епископ Антоний и делегатите от Пловдивската епархия заради това, че преждевременното са напуснали събора. От синода уточниха, че не е имало конфликт. Митрополитът изразил несъгласие с текст, който впоследствие е отпаднал. /БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай