Общата средновековна история, географията на Балканския полуостров и Европа и темата за гръбначните животни няма да бъдат включени в тестовете на националното външно оценяване. Целта е да не се допусне неравнопоставеност между различни випуски, обясни МОН в писмо до просветните инспекторати.
Тези теми "изпаднаха" от учебното съдържание, тъй като при подготвянето на новите учебни програми имаше разместване на материал и не бе проследено дали учениците от различни випуски ще могат да го вземат целия. Така се оказа, че с влизането на новия закон в сила от 1 август децата, които са седмокласници наесен и догодина, въобще няма да учат Средновековие, пише "Марица".

Сега министерството има идея пропуснатите теми да се изучават по определена схема в две последователни учебни години. Как точно ще се разпредели материалът, всяко училище ще преценява самичко. МОН предлага три варианта, като във всички случаи обучението по тези теми ще е по учебни програми, разработени върху части от съответните учебни програми за задължителна подготовка и с уроци от одобрените помагала по предмета за 8. клас.

Според първия вариант наваксването ще е в рамките на годишния хорариум от 34 часа по ЗИП или СИП в 7. клас. Предложението е той да се разпредели в 12 часа за история и цивилизация, 11 часа за география и икономика и 11 часа за биология и здравно образование.

Според втория вариант в училищния учебен план в часовете за СИП може да се заложи по един учебен час седмично за всеки от трите предмета.

Третата възможност е чрез преструктуриране на годишното тематично разпределение по всеки от предметите в 7. клас, така че в редовните часове да се включат и темите от 8.

И при трите варианта в края на 8. клас децата ще имат знанията, които експертите пропуснаха да заложат навреме. От МОН обещават методична помощ на учителите, ако срещнат затруднения при наваксването.