Общата стойност на парите в обращение в България премина границата от 30 млрд. лева за първи път.

Към края на месец септември тази година банкнотите и монетите, циркулиращи в българската икономика, възлизат на 30,356 млрд. лева. Това става известно от редовното тримесечно издание на БНБ "Преглед на емисионно-касовата дейност".

За сравнение, спрямо края на септември 2007 година, когато България стана член на Европейския съюз, общата стойност на парите в обращение е била 7,568 млрд. лева, което означава, че за последните 17 години, стойността на банкнотите и монетите е нараснала почти четирикратно.

Пари в обращение 

Прагът от 30 млрд. лв. банкноти и монети в обращение е достигнат още през август, показва справка в редовния месечен баланс на управление "Емисионно" на БНБ.

Към края на септември тази година общата стойност на парите в обращение нараства с 6,8 процента или 1,928 млрд. лева спрямо същия период на миналата година. За периода юли-септември общата стойност на банкнотите и монетите в обращение, нараства с 3,2 процента спрямо предходното тримесечие или 942,3 млн. лева.

Към края на деветия месец на тази година, банкнотите в обращение достигат 604,9 млн. броя, като нарастват с 2,4 процента на тримесечна база. Общата стойност на банкнотите възлиза на 29,695 млрд. лева, отчитайки ръст от 3,2 процента спрямо предходното тримесечие.

За едногодишен период броят на банкнотите в обращение нарастват с 15 млн. броя или 2,5 процента, а стойността им с 1,892 млрд. лева или ръст от 6,8 процента.

За сравнение, преди 12 месеца броят и общата стойност на банкнотите в обращение е била съответно 589,9 млн. броя и 27,802 млрд. лева, сочат данните на БНБ.

Банкнотата с номинал 50 лева  е най-масова у нас към края на септември тази година. По отношение на стойността на банкнотите извън касите на БНБ, най-висок дял има купюрата с номинал 100 лева.