Българин взе Нобелова награда, откритието му е революционно!
Младият наш учен Станислав Николов е част от екипа получил премията за химия
Млад учен, чиито родови колени са в Хисаря, е член на екипа, който преди броени дни получи Нобеловата награда за химия. Това е 35-годишният Станислав Николов, пише Марица бг.
Той участва като изследовател и компютърен инженер в разработването на системата AlphaFold2. Родът на Станислав е от Хисаря, където и сега живеят неговите баба и дядо. За това съобщи Нели Гергевска, която заедно с инж. Найден Павлов събира миналото и настоящето на града в алманах.
Родителите на Станислав заедно с него и по-големия му брат Петьо /38/, заминават от Хисаря за САЩ в началото на 90-те години на миналия век. Там Петьо завършва университета Корнел, а Станислав Масачузетския технологичен институт. Сега и двамата работят в Гугъл.
Вече повече от двадесет години дядото и бабата на Станислав се грижат за църквата „Св. Великомъченик Димитър“ в хисарския квартал „Веригово“. Те посрещат хора от далечни места и им разказват за Априлското въстание и за самата църква - ням свидетел на героичното минало на село Синджирлий, сега квартал „Веригово.“
Опожарена, поругана и отново възстановена след Освобождението, тя остава част от живота на скромния род на съратника на Левски, Бенковски и Панайот Волов - отец Петко Стойнов, чийто горд потомък- прапраправнук, е именно Станислав.
Нòбеловата награда се присъжда всяка година на хора, провели забележителна научноизследователска работа с изключителен принос за развитието на обществото в областите физика, химия, медицина, литература, икономически науки и за мир. Прието е, че това е най-голямото световно научно признание. А отличените с наградата се наричат Нобелови лауреати.
Изкуствен интелект в полза на хората
Само преди броени дни, на 9 октомври 2024 година, бе обявена Нобеловата награда за химия. Спечелиха я поделено Дейвид Бейкър (David Baker) от University of Washington (USA) "за изчислителен дизайн на протеини", заедно с Джон Джъмпър (John M. Jumper) и Демис Хасабис (Demis Hassabis) от Google DeepMind (UK) "за предсказване на протеиновата структура".
В края на 2020 г. група изследователи от компанията Гугъл ДийпМайнд (Google #DeepMind) ръководена от Джон и Демис, представиха AI (artificial intelligence - изкуствен интелект) модел, наречен AlphaFold2. С негова помощ, те и целият екип, са успели да предскажат структурата на почти всички 200 милиона протеини, познати на науката.
Системата AlphaFold2 вече се използва от повече от два милиона изследователи и учени от 190 държави. Те могат да разберат по-добре имунната система, ядрото на клетките, произхода на живота, да създават нови ензими и безброй други научни приложения.
Протеините управляват всички химически реакции в основата на живота. Те действат, като сигнални вещества, хормони, антитела, градивни елементи на различни тъкани.
Протеините са молекули, изградени от верига аминокиселини, които се сгъват, за да образуват триизмерна структура, която определя функцията на протеина. Структурата на един протеин може да се открие в лаборатория, но това отнема много години.
С помощта на Изкуствения Интелект (AI), Джон, Демис и екипа на #AlphaFold успяват да направят тези изчисления, за което получават Нобелова награда за #химия!
Последвайте ни
9 Коментара: