Брокери продават надежда на затънали с ипотеки, за да ги завлекат с няколко хилядарки
Схемата е следната:
Когато не си плащате кредита, банката поема процедура за отнемане на ипотекираното имущество. Колкото по-късно потърсите помощ, толкова по-тежки ще са последствията за Вас. В крайна сметка не всеки се консултира навреме и идва момента в който ЧСИ нает от банката, изкарва на продан Вашия имот.
В повечето случаи този имот се обявява на сайта на ЧСИ-тата, който е публично достояние. Оттук измамниците взимат данните и започват да търсят собственика. Как го намират – няма да коментирам. Ще кажа само, че има как.
И тук идват на ход продавачите на надежда. Правят среща със собственика и му казват, че са брокери и имат клиент за този имот за висока цена. Проблемът бил, че трябва да се спре проданта, докато се разберат с клиента. Не могат да покажат имота на клиента, защото ще прескочи брокера, ако разбере, че имота се продава от ЧСИ.
Имало някаква тайна и за мен процедура според, която ако дадеш сумата „Х” (около 1000 лева), която представлявала „такса на ЧСИ”, проданта спирала за известно време. Колко точно не се казва, но било достатъчно, за да се разбереш с клиента за твоя имот.
Това можело да стане до 3 дни преди да се отворят предложенията от ЧСИ. Парите обаче ги предавате на кого? Точно така – на брокера. Да не си мислите, че е по сметката на ЧСИ? Нееее, на брокера лично. А той се „задължава” с договор. И договор си измислили хората.
Проверих тази фирмата в Търговския регистър. Съществува такава и е декларирала, че се занимава с недвижими имоти, друг е въпросът, че така е структуриран този договор, че да не можеш да имаш никакви претенции.
Договорът не се изпраща по e-mail, явно за да не се проследи от кого точно е изпратен, сключва се чрез пълномощник, а не от управителя на фирмата и търговският диалог включва както истини, така и полуистини за начина на работа на ЧСИ.
Целта е една – да се вземат някакви пари от човек, когато е най-лабилен и притиснат.
Последвайте ни
0 Коментара: