Цената на дървата се повишава всяка година

Започва подаването на заявления за по-евтини дърва за огрев за домакинствата

https://blitz.bg/regioni/cenata-na-darvata-se-povishava-vsyaka-godina_news1133363.html Blitz.bg

Започва подаването на заявления за по-евтини дърва за огрев за домакинствата. Всяка община ще приема документи до края на месеца.

Стефан Митев предпочитат топлината в дома му да идва от печката на дърва, взима дърва със заявление от горското защото са по-евтини.

„Всяка година подавам заявление, аз предпочитам дърва отколкото на друго гориво, по евтино ми излиза. Много по евтино излиза – около 55-60 лв. са бука, 40 лв. са иглолистните дърва“, уточнява Митев пред bTV.

В общината в Девин от 1 февруари започва приемането на заявления за граждани, като може на човек да бъдат осигурени до 10 кубика на преференциална цена.

Според Стефан Митев всяка цената на дървата за огрев се повишава.

В Девин дърва, закупени от горското стопанство и доставени до домовете на хората, струват около 45-46 евро, ако искаме да са нарязани, нацепени и прибрани на сухо място, цената може да стигне до 55 евро.

В София дърва намираме за 75 евро, ако искаме да са нарязани и нацепени трябва да платим с 5 евро повече на кубик. Търговците признават, има покачване с 5 евро заради по-скъпия транспорт.

До декември 2025 г. държавните горски предприятия са продали малко над 730 000 кубика дърва от отпуснати 1,2 млн. За 2024 до домакинства са стигнали 895 000 кубика.

През април ще стане ясно дали тази година дървата от горските стопанства ще поскъпнат.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай