Частни детективи проучват кандидати за постове!
Задачата им е да разберат ще се поддадат ли на корупция и кражби, разкри председателят на асоциацията Марин Маринов
Най-много клиенти на частните детективи поръчват в момента проучване на хора, които ще бъдат назначавани на постове. Става въпрос за места, където могат да бъдат изкушени от корупция или кражби. Това съобщи пред „Телеграф“ председателят на Асоциацията на частните детективи Марин Маринов.
Той е бивш полицай, който е частен детектив от 1990 г.
„В такива случаи от нас се иска да дадем експертно заключение за пригодността на тези кандидати за постове, говорим за морални и човешки качества, професионалните качества фирмите си ги решават“, обясни Маринов.
Клиентите и желанията им
За 34-годишната си практика като частен детектив той коментира, че желанията на клиентите се променят с течение на времето.
„Имаше период, в който се занимавахме с личните проблеми на хората – например изневери. Това беше началото, когато набирахме опит. След това навлезе т.нар. фирмено разузнаване. Събирахме информация за определени юридически лица, включително и от чужбина ни търсеха за техни представители у нас, когато имаха съмнения за корупционни практики.
Все още е много силно издирването на лица. Само днес имаме два случая. В единия родители търсят дъщеря си в Германия. Немските колеги ще помогнат да установят къде е. Други хора пък търсят сина си в Англия, който не иска да има контакт с тях, тъй като има нестандартна ориентация.
Английските колеги ще се опитат да съберат информация. В случая ние сме само посредници, но те се обръщат към нас като към международни детективи. Ние вече имаме представители в няколко европейски страни“, разказа Маринов.
Той е категоричен, че издирването на хора си остава актуално през годините, а при бракоразводни истории хората вече сами използват средства от изобилието от техника на пазара, за да си съберат нужната информация. Към частните детективи се обръщат само при сложни случаи, когато става въпрос за доказване на вина при бракоразводно дело. А за фирмено разузнаване ги търсят при делба на фирми.
Способи на работа
„Събираме информация със специфични методи и способи – те са комплекс от дейности, сред които външно наблюдение, разузнавателни беседи и др. Използваме всичко, с което не бихме нарушили закона.
Най-често използваме разузнавателните беседи – когато се намерят правилните източници, някой път дори и без да им казваш за какво става въпрос, да събереш нужната информация, да я класифицираш и да я подадеш на клиента.
Някой път се използват и технически средства. Търси се и в социалните мрежи. Когато съберем данни от три независими източника и те се потвърждават, тогава смятаме, че е с висока степен на достоверност. Става въпрос за това, което не можем да видим, да заснемем като директен факт“, обясни Маринов.
Продължителност на проучването
Всеки случай е различен, но частните детективи считат, че за да се установи нещо, трябват минимум 3 дни сериозна работа. Не поредни дни, а добре подбрани. По определени случаи се случва да се работи години наред. „Неотдавна приключихме случай за жена, която се представяше за майката на дете. Беше си извадила акт за раждане и години се гонехме из Европа, защото тя бягаше с детето, изваждаше различни пасавани, документи.
Бащата беше в Англия, той има и българско, и британско гражданство. За последно жената избяга в Канада. Там службите работят сериозно, поеха сигнала и я арестуваха, взеха детето и го изпратиха на бащата. Така че има случаи, които започват уж за една седмица, но продължават дълго поради независещи от нас обстоятелства.
Особено когато се намесят съд, прокуратура, особено при попечителство над деца“, разказа Маринов. Миналата седмица е приключил случай в Пловдив - за деца, за които водят дела, а бащата е в чужбина.
„Ние събрахме достатъчно информация, за да могат адвокатите на бащата да заведат съответните искове в България да се потърси отговорност на майката“, допълни частният детектив.
От година и половина по-големият процент в работата му са случаи, свързани едновременно с България и чужбина. Работил е със Северна Македония и с Румъния и Сърбия. Правил е проучвания и в Турция. „От години работим на Балканския полуостров. Колегите ни там се обръщат към нас и ние към тях“, обясни Маринов.
Опит от други страни
В Австрия законът посочва, че правосъдното министерство издава разрешенията за частна детективска дейност. Първо се карат курсове – изучава се всичко: стрелба, закони. Следва явяване на изпит и ако се издържи, се получава право да работиш като помощник-детектив. Като такъв трябва да се работи минимум 2 г.
В Австрия много често адвокатите работят с детективи, които им събират информация. След това помощник-детективът кандидатства пред комисия от Министерството на правосъдието, за да получи лиценз, с който може да работи сам - да си направи агенция и той вече да има помощник. В Германия се подават документи горе-долу както е у нас с охранителната дейност.
В Англия частен детектив се става трудно – там трябва да е работил в правоохранителните структури подобна работа.
Регистрират се по Търговския закон
У нас частните детективи се регистрират чрез фирма по Търговския закон. Като дейности заявяват частна проучвателна дейност, защита на интереси и др. и по този начин създават частните детективски агенции.
„В България всеки може да си регистрира фирма, няма никакви изисквания за подготовката и квалификацията на частния детектив. У нас няма никакви нормативни документи за тази дейност. Затова и има „колеги“, които взимат парите на хората по техни наболели въпроси и проблеми и нищо не могат да направят“, каза Марин Маринов.
Асоциацията на частните детективи е на 14 г. – има устав, правилник за вътрешния ред, етичен кодекс.
„След като държавата не ни дава правила, ние ги изработваме. Правилникът и вътрешния ред са вид проектозакон за детективска дейност. Вътре сме заложили нещата от дългогодишния ни опит, от грешките, от опита на колеги в чужбина. Срещаме се с колеги в Англия, Германия и Австрия.
Проучваме какво е тяхното законодателство, как се става там частен детектив, какво е взаимодействието на частните детективи с държавните органи, когато има интерес и от двете страни в конкретни случаи. Запознати сме какво е законодателството в тези страни“, разказа Марин Маринов.
Полицаите ги подкрепят
Аз съм частен детектив от 1990 г. За всички години сме срещали само добро отношение от полицията – и при издирването на хора, които и ние търсим, сме си съдействали, кога успешно, кога неуспешно. Не сме срещали полицейски служител, който да е бил против нас. Всички в асоциацията сме бивши служители на МВР – имаме своите приятели и своя авторитет в системата, заяви Марин Маринов.
Той се надява и от ръководството на МВР да получат подкрепа за създаването на закон за детективската дейност. В Асоциацията на частните детективи членуват 35 души. В нея влизат като хора, фирмите са около 10.
В някои фирми работят по 2-3 частни детективи, в други фирми е самостоятелен частният детектив. „Ние ги каним да влязат в асоциацията като личности – важни са професионалните им качества“, обясни Маринов.
Правят форум на 7 септември
На 7 септември в София ще се проведе международна детективска среща с участието на Европейската полицейска асоциация. На нея ще присъстват и частни детективи от Австрия, от Швейцария, чиято организация е най-старата в Европа.
„За първи път такъв форум се прави с участието на българската полиция и на Европейската полицейска асоциация.
Ще дойдат колеги от 4 страни. Идеята ни е да имаме подкрепа най-после и у нас да бъде създаден Закон за частната детективска дейност. Това е един от акцентите на тази среща. Другите са обмяна на опит, да се запознаем с колегите, с които не се познаваме.
Ще говорим за сътрудничеството между нас, ще искаме опита на европейските полицаи и детективи“, разказа Маринов.
Последвайте ни
0 Коментара: