"Черните" пътища у нас погубили 180 живота
Кошмарната статистика е единствено от последните три години
Само за последното денонощие трима души са загубили живота си на пътя, показва черната статистика в националния ден за безопасност на пътищата, предава bTV.
България е единствената държава в Европейския съюз, в която катастрофите са се увеличили с над 40% за година, пресмятат от Института за пътна безопасност.
А според данните, публикувани в сайта на министерство на вътрешните работи, от началото на месеца досега в страната ни са станали над 470 тежки произшествия, като 47 души са загубили живота си.
"В България има около 50 опасни участъка, на които всяка седмица по един и същи начин загиват хора", отбелязва Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. На 17 април 2017 г. е последната среща на Румяна със съпруга и.
"Отиде на работа и не се върна. Беше убит на магистралата, заедно с още едно момче. Спрял да обезопасява катастрофирала кола. Потресаващо е състоянието на нашите пътища. Прекалено много дупки", казва Румяна.
Само за 3 години над 180 души са загубили живота си в катастрофи на магистралите.
"Ние имаме най-високата скорост и най-високата смъртност по нашите магистрали. Затова смятаме, че трябва да се редуцира скоростта", заяви Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.
"Можем да кажем, че е черният път на България. С мантинелите имаме наистина сериозен проблем. Поискахме да ни предсотавям от АПИ краш тестовете на тези мантинели, защото са като кибритени клечки, през тях се минава все едно ги няма. И знаете ли какъв беше отговорът от ангенцията – те не разполагат с тези краш тестове", обясни още Богдан Милчев.
От пътната агенция уточниха, че всички необходими изпитания са направени от акредитирана лаборатория.
"Производителят издава декларация за експлоатационните показатели. Изпитванията, както и резултатите от тях, са негова изключителна интелектуална собственост", посочиха от АПИ.
В района на Ихтиман част от мантинелите са огънати, липсват и болтове. Това е един от участъците на АМ "Тракия", на който стават най-много инциденти. Поставено е единствено табела, която предупреждава за опасност.
Рисков е и участъкът между Стара и Нова Загора. Там през 2017 г. заради обърнала се цистерна пътят беше затворен 6 часа.
А в деня на безопасността по пътищата, доброволци от Българския червен кръст организираха и демонстрация - как да окажем първа помощ на пострадали при катастрофа.
Последвайте ни
0 Коментара: