Д-р Димитър Петров: Кандидатурата на д-р Меджидиев за шеф на БЛС е нагледен пример за наглост и безочие!
По време на този мандат той се запомни с изцепките в началото на пандемията през 2020 г. за чували те с трупове и призива към прокуратурата да се намеси, обвини и арестува граждани
Бившият заместник министър на здравеопазването д-р Димитър Петров излезе със своя позиция пред БЛИЦ по повод предстоящия избор на ръководни органи на Българския лекарския съюз.
Публикуваме думите на д-р Петров без редакторска намеса:
"В петък Българският лекарски съюз ще проведе своят събор, който ще избере ръководните органи за следващите три години. Съсловната организация има над 30 000 членове-лекари, широки законови правомощия, значимо влияние в обществен, професионален, икономически и политически аспект. Кандидатите за председател са двама. Те са софийски лекари. Първият е сегашният заместник председател д-р Брънзалов, човек, който свърши нелоша работа и нямаше някакви значими издънки през мандата си. Желанието му да продължи като председател е естествено, още повече че очевидно е отдаден на съсловната работа и няма данни да е използвал позицията си за лични цели и облагодетелстване. Втората кандидатура обаче е нагледен пример за наглост и безочие, и е копие от най-фрапантните такива примери от политическите среди.
Д-р Асен Меджидиев е лекар от Пирогов, специалист уши-нос-гърло. До 2018 година, освен с известната си родственица, забегнала в ЮАР, името му е публично известно с това, че е бил в управлението на болницата в Девин, като в този период е докарана практически до фалит. През 1918 година обаче е избран за председател на столичната лекарска колегия. Как, защо и от кого няма да коментирам, въпрос на лобиране, различно влияние от политически среди, болнични директори, организация, комисии и т.н. Има участници, всеки има спомени.
ЧУВАЛИ С ТРУПОВЕ
По време на този мандат се запомни с изцепките в началото на пандемията през 2020 г. за чували те с трупове и призива към прокуратурата да се намеси, обвини и арестува граждани и колеги, изразяващи някакво несъгласие с определени действия, например затварянето на парковете и планините. Но страната навлезе в период на перманентни избори, нещата се позабравиха и през 2021 г. д-р Меджидиев бе тихомълком преизбран. През есента на 2022 г. въпросният председател бе назначен за служебен министър на здравеопазването и остана такъв в 2 служебни кабинета за повече от 8 месееца. Кой, как, къде и защо го лансира, какви ги вършиш като министър, също няма да коментирам, това други са го правили вече.
Това е ясен пример за използване на поста в съсловната организация като трамплин за лично израстване в смисъл политическа кариера. Не е редно, не е морално, но така е решил. Д-Меджидиев обаче шест месеца не напусна поста си в Столична колегия, въпреки, че беше в явно нарушение на устава в БЛС, както и като министър. Направи го едва като се вдигна шум и се сезираха съсловните и държавните органи.
Д-р Меджидиев не е първият, заел политическа длъжност след съсловна. През 90-те години такива бяха д-р Илко Семерджиев и покойният д-р Игнатов, но тогава идеята бе БЛС да вкара хора в управлението, за да се започне реформата и това стана. През 2009 г. прясно избраният за председател д-р Божидар Нанев се съблазни и стана министър. През 2011 това направи и д-р Стефан Константинов, зам. председател на БЛС. Така са решили, може би с добри намерения. Но знам със сигурност поне четирима председатели на БЛС, отказвали по време на мандатите си министерски постове - д-р Игнатов, д-р Кехайов, д-р Райчинов и д-р Иван Маджаров. Но и тези които станаха министри по време на мандатите си в БЛС, не са пробвали по никакъв начин да се върнат в ръководството на съсловната организация. Не и д-р Меджидиев.
ЛОБИСТКИ ИНТЕРЕСИ
През юни месец се кандидатира и бе избран по познатия начин за председател на Столична колегия. Друг е въпросът, че това май е трети мандат, на който по устав не би трябвало да има право. Сега е кандидат и за главен шеф на съсловието. Методите за лобиране и убеждаване са изпитани и ясни. Вече има данни и за "убеждаване" на делегати от страна на... директори на райони здравноосигурителни каси. Те едва ли познават софиянеца Меджидиев, което навява на мисълта за инструкция отгоре.
Не че искам да кажа нещо, но сегашният подуправител на НЗОК Момчил Мавров, изпълняващ от 6 месеца длъжността управител, бе началник кабинет на Меджидиев в МЗ. Хубаво е, че вчера Конституционният съд върна Станимир Михайлов като управител на касата. Още по-хубаво ще бъде ако спешно се заинтересува от проблема Но морално или не, изборът е в ръцете, умовете и сърцата на делегатите. Като освен че ще гласуват, е добре да разгледат и този аспект, ако не искат редовите лекари да се отдръпнат съвсем от организацията си и когато някой политик реши да постави въпроса за отпадане на задължително членство, не само да няма протести, а да му ръкопляскат. Трябва ясно да се обясни на д-р Меджидиев, че пътят от ръководител в БЛС към политическа кариера е еднопосочен. Обратен път няма, не е етичен, не е морален."
Медията ни е готова да предостави думата и на д-р Меджидиев, за да изложи своята гледна точка.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ ПО ГОРЕЩАТА ТЕМА В БЛИЦ!
Последвайте ни