Не сте ли се чудили многократно защо ябълката от дървото на село не изглежда така, както ябълките в някоя от големите вериги - лъскави, гланцирани, сякаш е рисунка.

Началник отдел в Българската агенция по безопасност на храните д-р Татяна Николова дава отговор на този въпрос в интервю за БНР.

"Подлежат на обработка най-вече цитрусовите култури, които идват от по-далечни разстояния. За да се транспортират по-дълго време, се налага тяхната обработка. Веществата, които се използват, са безопасни", успокои тя потребителите.

"Има европейско законодателство, което казва с какво могат да се обработват плодовете. Това са най-вече вещества на восъчна основа", посочи д-р Николова, като даде пример:

"Плодът изглежда като гланциран", каза тя.

Плодовете на пазара са съобразени с изискванията на това законодателство и са обработени само с разрешени добавки, оцветители и консерванти, увери още д-р Николова.

По думите ѝ контролът е в две стъпки, както при влизане на стоките в страната, така и в търговската мрежа.

"Ако плодовете са обработени с някакво вещество, то трябва да присъства на етикета при етикетираните храни. Ако няма такъв етикет, може да искаме информация от търговеца", заяви още д-р Николова.

Достатъчното измиване на плода може да отстрани веществата, с които е извършена обработката, каза още тя и допълни:

"Старателното измиване на плодовете води до безопасна храна на нашата трапеза."

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук