Предложили сме разделянето на страната на 240 едномандатни райони. Това е сериозно деления, свързано с изборния процес. По отношение на районирането, ние бяхме изявили и поддържаме позицията, че следва районирането да се извърши от орган, максимално отдалечен и обективен от политическия процес. Това каза депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов в ефира на БНТ, коментирайки законопроекта за мажоритарния вот.
Същият законопроект за мажоритарната система, който внасяме сега, бяхме внесли и през декември миналата година, за да отговорим на волята на народа, припомни Кирилов.

„Предложихме тази задача да бъде извършена от президента на републиката. Той може да ползва цялата администрация на държавата, включително службата ГРАО, НОИ, ЦИК. Но решението трябва да е негово с оглед да се преодолеят възможните изкривявания и обвиненията, че районирането обслужва един или друг участник, поясни още Кирилов.
 
По думите му, при районирането трябва да се съобразим с две обстоятелства. Би трябвало да заложи достатъчно време, за да може това да се тества предварително. Анализите сочат, че е хубаво да има поне две фази на проиграване. „Ние подчертаваме, че избирателните райони са в страната, не предвиждаме едномандатни райони в чужбина и не разделяме света механично на три или девет зони. По отношение на българите в чужбина, нашето предложение е те да могат да гласуват в чужбина, като техните гласове ще се отнасят към мястото на тяхната постоянна регистрация в Република България”, каза още депутатът от ГЕРБ.
 
От ГЕРБ не предвиждат срок стандартния срок за уседналост от 6 месеца. Според Кирилов, срокът може да е в рамките на 60 дни, но този въпрос трябва да бъде решен от президентската администрация.
 
„Разчитаме в чужбина да се гласува и по електронен път. Това ще премахне необходимостта и изпращането в чужбина на 240 вида различни бюлетини”, каза още депутатът.