Работодателските организации изпратиха вчера писмо до президента Радев, в което настояват той да не налага вето върху промените в Закона за енергетиката. Законодателните поправки бяха приети преди дни в Народното събрание по инициатива на ГЕРБ и председателя на ресорната комисия Делян Добрев и целят либерализиране на пазара. В тази връзка потърсихме за коментар председателя на най-голямата работодателска организация Кирил Домусчиев. Ето как той отговори на въпросите на Ивайло Крачунов.

- Г-н Домусчиев, вчера работодателите адресираха силно послание чрез отворено писмо до президента Радев, в което настояват той да не налага вето върху поправките в Закона за енергетика. Какъв е вашият коментар като председател на КРИБ?
- Надявам се, че президентът ще се вслуша в разумния глас на българския бизнес, който се противопоставя твърдо на далаверите в енергетиката. Също така се надявам, че президентът ще се съобрази с препоръките, посочени в доклада на Световната банка, който е възложен от Министерството на енергетиката. Това е една много добра стъпка за осъществяване на цялостна реформа в сектор „Енергетика“! И затова е важно час по-скоро тези промени да влязат в сила.

- С какво са свързани Вашите опасения за налагане на потенциално вето от страна на г-н Радев?
- Опасенията на работодателските организации са сериозни. Ние от КРИБ, чрез нашите членове, произвеждаме ¾ от брутния вътрешен продукт в България. Срещу нас стоят силни лобита и интереси в енергетиката. Енергийната мафия няма интерес да има реформи и промени и ние имаме информация, че определени лобита ще опитат да заблудят президента и да спрат промените в Закона за енергетиката. Аз силно се надявам, че президентът Радев и неговият екип ще защитят интересите на българските граждани и бизнес и час по-скоро ще дадат възможност тези промени да влязат в сила. Ние сме длъжни с писмото, което му изпратихме, да го информираме, за да не могат разни лобита да прокарат нечистите си интереси. Искрено се надявам, че президентът ще подкрепи гласуваните от парламента промени в Закона за енергетиката.

- Можете ли да дадете конкретни примери за накърнени интереси от промените в Закона за енергетиката?
- Факт е, че всички политически сили, представени в българския парламент, подкрепиха голяма част от новите текстове на закона. Но имаше такива параграфи, в които ясно си проличаха лобистките интереси на енергийната мафия. Един от тези параграфи, по който някои депутати скачаха, беше този, с който се оряза възможността централи като ТЕЦ „Варна“ и ТЕЦ „Бобов дол“ и др. да влязат на регулирания пазар с цени два пъти и повече над пазарните. Това е недопустимо и щеше да доведе до над 20% увеличение в цената на тока за гражданите. Другият пример е параграфът, който лобитата се опитваха да прокарват чрез определени депутати и с този параграф те се опитваха да върнат преференциалните цени на голяма група ВЕИ-та, които бяха орязани от такива при предишни поправки на закона. Заради това, че за строителството на тези централи те са получили субсидии от ЕС. В тази връзка в подкрепа на това, че те не трябва повторно да бъдат финансирани, има решение на Конституционния съд. Не може два пъти да бъркаш в кацата с меда. Но тези лобита с цялото си безсрамие бяха на ръба да прокарат такъв параграф и съм сигурен, че те също ще са в основата да се търси вето от страна на президента и да се бламират поправките в Закона за енергетиката.

- Означава ли това, че Вашата битка за реформи в енергетиката продължава?
- Няма да е лесно, но се надявам, че президентът ще се включи на наша страна и заедно да направим такива реформи, които да са от полза и на гражданите, и на бизнеса, а не на далавераджиите.

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ