Катастрофален първи ден на 48-то Народно събрание.  Стигна се до блокиране на избора на председател, въпреки уверенията в речите на партийните лидери, в залата се върна конфронтацията от последните  безплодни три парламента.

Има ли изход от създалата се ситуация или направо ще се отиде на избори, като на власт ще остане служебното правителство на президента? Държи ли някой ключа към отключване на тупика? На тези въпроси отговори политологът доцент Стойчо Стойчев в интервю за "Труд".

- Зациклянето още при избор на председател на Народното събрание е безпрецедентно в демократичната ни история. Конфронтацията достигна нови висоти, доцент Стойчев?
- Наистина такова нещо не е било. Конфронтацията  е на по-високо ниво и партии като „Възраждане” и ПП най-вече, са в състояние на перманентна кампания. Те си правят пиара за следващите избори без да ги интересува дереджето на държавата. Защото са отскоро и са за малко. Така че аз се надявам системните партии да измислят нещо, но дали това ще стане, е друг въпрос.

- Имате предвид ГЕРБ, БСП, ДПС и ДБ?
- Да, това са партии на по 20-30 години в българската политика. Докато ПП са днес ги има, утре ги няма. Като в бизнеса – днес имаш фирма, утре я няма. И Асен остава с едни пари в джоба. 

- Кой държи ключа към отключване на ситуацията, според вас?
- Това са Христо Иванов и ДБ. Те са тези, които могат да решат тази криза, но трябва да преглътнат това, че ще трябва да подкрепят някаква коалиционно временно мнозинство.  Ако не го направят, отговорността за нови избори ще бъде тяхна.  Стефан Янев в момента е пас и чака някакви оферти.  Но така или иначе неговите гласове не са достатъчни.

Освен това на ДБ им трябва легитимация. И контактната група Плевнелиев-Паси не е избрана случайно.  Те се явяват нещо като сватове, които са проводени да харесат булката, която е ДБ. Въпреки че ще обиколят две-три къщи, желаната булка е ДБ.  Двамата сватове се ползват с доверието на американците.  

Освен това Плевнелиев навремето бе мостът между кръга „Капитал” и ГЕРБ. Плевнелиев реализира много техни хора в различните мандати на Борисов. Предполагам, че и сега по същата логика ще се търси съдействието му. Но според мен просто американците са му казали да го прави.

Вероятно стратегията е, че като изпратят Плевнелиев и Паси,  посолството ще помогне по някакъв начин ДБ да приеме това решение. И предлагам, че ще го вземат. Вярно, то е тежко решение, може да инкасират някакви загуби, но техният електорат преглътна коалицията с БСП, по-лесно ще бъде да преглътнат ГЕРБ.  

Няма да е голям проблем, това са интелигентни хора и разбират, че в такива ситуации трябва да се правят компромиси.  Докато ПП са просто някаква секта.  Засега ПП и ДБ уж идеологически стоят заедно, но очаквам ДБ да започнат да се еманципират. Защото ПП ще ги ерозират електорално и второ, че стават все по-непрестижни, защото правят скандали, от които никой не печели.  Примерно скандала  с президента донесе на ПП само негативи.

- Доста странно бе поведението на „Български възход”, които във вторник обявиха, че ще подкрепят кандидата на първата политическа сила, а при гласуванията се въздържаха...
- Просто ги остави да си преброят гласовете. Реално партията е на пазара – може и с едните, може и с другите. Чакат да видят кой какво ще им предложи.  И който даде най-добра оферта, с него ще бъде Стефан Янев. Засега би било лоша стратегия да се прилепи към един от двата лагера, защото няма индикации кой ще надделее.  

И пак си мисля, че ще опрем до някакви четири човека, както беше с нереализираното второ правителство на ПП, когато не му достигнаха четири гласа. Китайците не са прости хора да мразят това число, думата за смърт и за четири е една и съща, само интонацията е различна. Там няма четвърти етаж, няма четвърти номер на улиците. Четири е някаква прокоба, която явно ни е споходила и нас.

- Направили ви впечатление нещо от изказванията на лидерите на седемте парламентарни групи?
- Нищо. Просто партиите са се отдали на първобитен популизъм, защото очевидно това върви пред избирателите. Разумното говорене е непечелившо. И големите, и малките партии повтарят някакви мантри. Някои коментатори вече с носталгия си спомнят за Волен Сидеров, който поне е говорил интересно и е предлагал различни тези. А сега се повтарят три изречения. Може би израелските пиари на ПП така са им казали.

- Все пак като че ли ГЕРБ значително са сменили тона, нямаше я миналогодишната агресия?
- Няма как да има агресия, защото са в позицията да си търсят партньори. Нямат желание да смачкат останалите, защото стилът на Борисов е да сложи всички на трапезата, а не да арестува някого и да го вкара в затвора. При ГЕРБ има два фронта, по които се работи. Първо, да търсят подкрепата на ДБ, защото другото е ясно.

И второ – да изпращат сигнали навън, главно към американците и Европа, че се държат конструктивно и добронамерено, диалогично върху ясни принципи, като атлантизма. Те няма реално  какво друго да направят. Предполагам, че някои от чужденците ще оценят това.  Но така или иначе ще се чакат изборите в САЩ на 8 ноември да се види накъде ще задуха вятърът.  

Ако завее към републиканците, предполагам, че у нас ще има по-различен импулс. Не знам и дали и доколко Плевнелиев има лостове да повлияе на „Америка за България” , за да се преодолее този ступор.

Ясно е, че в никакъв случай не трябва да се опира до „Възраждане” и да се търгува нещо с тях под никаква форма. Просто трябва да се покаже, че системните партии няма да влизат в договорки с Костадинов, защото това ще бъде фатално за тях. 

- Как ще коментирате неговото поведение при откриването на НС –нарече депутатите от другите партии евроатлантическа сган, не станаха при химна на Европа, не се обърна към ВИП гостите?
- Държа се като Волен. В момента се радикализира, защото успя да укроти този вот от 270-300 000 души, който преди бе пръснат към ВМРО, НФСБ, Атака.  Сега тези хора са с него. Радикализира се, защото иска още електорални дивиденти, търси хора, които по принцип не гласуват и иска да ги вкара обратно в изборния процес. 

- Защо според вас ГЕРБ толкова упорито  се домогва до диалог с ДБ?
- Защото ДБ може да ги легитимира като излезли от изолацията. ДБ всъщност винаги са били близки до Бойко Борисов. Още в първия му мандат го подкрепяше „Синята коалиция”, при втори мандат бе в коалиция с Реформаторския блок, даде им петима министри, винаги е търсил разговори с тях във формат ЕНП, което да го легитимира него като една хем народна, хем дясна европейска партия. Той затова взе и СДС в коалицията.  

Борисов иска да бъде наследникът на Обединените демократични сили. Но тези, които излязоха от СДС навремето – ДСБ, все още се опъват и той се опитва да ги прикотка. Но от 2017 година имаме нова ситуация – „Да, България” е нещо различно от ДСБ. Те са леви либерали.  

Ако ги питаш, ДСБ отдавна са готови да отидат към ГЕРБ и да се отърват от монопола на „Да, България” в коалицията „Демократична България”. Но първо трябва да махнат Атанас Атанасов, въпреки че ДСБ, колкото и малко да са останали, тежат вече много малко в ДБ.

- Според вас стопиха ли се напълно шансовете за правителство след вчерашния първи ден на 48-то Народно събрание?
- Резултатите от изборите провалиха тези шансове. Ако беше влязъл Слави, щеше да има съвсем различен разговор.  Повече партии по-лесно правят правителство. При сегашната конфигурация и разделение никой няма да се хване на хорото.

Вариантът на правителство с хора от двата лагера ми се струва малко вероятен. Те ще се скарат за министри, заместник министри, шефове на агенции и такова правителство няма да издържи като конструкция. Ще гръмнат скандали и ще падне много бързо. Като цяло най-добре за партиите е да гласуват бюджета на служебното правителство и да вървят на нови избори.

А Радев да си се оправя със служебния си кабинет. В момента той стои на пангара. Много искаше да управлява и през 2020, и в началото на тази година. След войната в Украйна натискът върху него ще бъде много голям България да се определи. Българските политици винаги са тъчели на два стана. Бойко Борисов беше така 10 години.

Ще си купим реактори за два милиарда от руснаците, ще си вземем самолети от американците също за два милиарда. На Путин ще пуснем „Турски поток”,  пък няма да затворим централите на американците.  Сега вече трябва да се вземе категорично страна. И когато българските политици са вземали категорично страна, обикновено са го отнасяли.

- Всички май се запътиха към нови избори, но на тях няма ли да се получат същите резултати?
- Не е ясно, защото част от партиите разполагат с организационни и финансови ресурси. Като ПП, например. Макар че те много уверено вървят към избори, няма да спечелят, по-скоро биха загубили гласове. Но ситуацията е такава, че за всички ще бъде по-добре по-скоро да се отиде на нови избори.

- Нов играч не се задава...
- Абсурд е, дори да има, вероятността да влезе в парламента е много малка. По-скоро ИТН може да се възстанови, нали Слави беше написал, че всичко тепърва предстои. Няма много алтернативи. 

- А няма ли избирателят да накаже партиите, които провалят съставянето на правителство, както се случи точно с ИТН?
- Не, няма такова нещо. Това са теории на политически стратези да плашат гаргите. Избирателите са като агитките на Левски и ЦСКА. Никога не наказваш своите. Добри, лоши – те са твоят отбор. Винаги сме номер едно, винаги е имало дузпа да нас, която съдията не е свирил. Гласувалите на 2 октомври 2 милиона и 600 хиляди – това са само ултрасите на партиите. Никакви периферии, никакви разумни гласоподаватели. И да ги е имало, те са пръснати по няколко опции. Всичко друго са агитки. При ГЕРБ останаха 600 000 ултраси, и другите анти ГЕРБ са 600 000. Останалите гледаме сеир и не ходим по стадионите, защото там има само побоища и гърмежи. То там мач няма.

- Очакваше се някои депутати от ГЕРБ и ПП да се обявят за правителство напук на ръководствата си, но това не стана.
- Дори да се стигне до такъв пробив, първо всички опции трябва да са изиграни. Да се провалят първия и втория мандат, и на третия може да се очаква някакъв компромис. 

- Не се чуха гласове за Плана за възстановяване и устойчивост...
- Държавата е в тотален крах, летим надолу със страшна сила. Теглят заеми с високи лихви. Това е оценката на пазара за българските финанси.  Скоро това ще се види и от рейтингите, които предстои да излязат скоро и ще бъдат много лоши за България. 

- Според вас по-близо до избори ли сме или до някакъв опит за съставяне на правителство?
- Категорично до избори и то през февруари-март, когато хората са депресирали, задлъжнели и обезпаричени заради зимните сметки за парно и ток. В този сезон хората мразят политиците най-много. Избори тогава ще са най-ползотворни за антисистемните партии, които са  на страната на гражданите срещу корумпираните политици, които са ги докарали дотук.

Нашият гост
Доц. д-р Стойчо Стойчев е ръководител на Лабораторията за изборни системи и технологии (ЛИСТ) и преподавател по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност в катедра „Политология” на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Интересите му са в областта на организираната престъпност, криминални пазари, анализ на политическия риск, избори и прогнозиране.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук