Розопроизводителите губят мотивация. Очаква се сериозен отлив на дългогодишни розопроизводители от сектора или пренасочването им към други култури. Това мнение изрази Христо Николов, председател на Професионална асоциация на розопроизводителите в България, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.

Той посочи, че няколко години поред браншът е поставен пред предизвикателства – Covid, а преди това – тежък период на пренасищане на пазара. "Ние успяхме да се преборим. Всичко заедно – производители и преработватели с подкрепата на държавата, но само и единствено от Министерството на земеделието", подчерта експертът.

Според него в момента браншът е изправен пред непреодолими трудности с липсата на работна ръка. По думите му, от критично значение е помощта от Министерството на труда и социалните грижи и на МВР, защото традиционните берачи на рози са хора от ромски произход, неквалифицирани и в голяма степен необразовани, но „имат непосилни за розопроизводителите очаквания за заплащане“.

„Колкото по-бързо от социалното министерство откликнат на призивите за решаване на проблемите с розоберачите, толкова по-големи са шансовете браншът да остане здрав“, настоява председателят на Професионална асоциация на розопроизводителите в България.

 „През последните четири пет години свалихме средната производителност на градините от 400 кг на декар – вече сме на ръба на 250 килограма", обясни той и изтъкна, че преработвателните предприятия са заявили желание да изкупят всичката суровина, но заради ограничаване на потенциала на градините и заради липсата на работна ръка розопроизводителите няма да могат да предоставят на преработвателите суровината, която очакват.

„Това ще доведе до нереално покачване на цената на розовия цвят и ще провокира сътресения“, смята Николов.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук