Първият аспект е, че правосъдието ще определи дали заподозреният е извършител, какви доказателства ще бъдат събрани срещу него. Другият аспект е, че за 30 години отгледахме едно общество, в което има липса на съпреживяване. Всички, около тази жертва са знаели какво е ставало, но са смятали, че не е тяхна работа.

Това мнение изрази доц. Милен Иванов, бивш зам.-шеф на академията на МВР в ефира на Нова телевизия по повод убийството на младата Кристина, след като тя е търсила помощ от НПО. 

По думите му мълчанието като термин може да се определи като "недоносителство и е форма на съучастие".

"Това е инкриминирано само при финансовоправната система. Защото, който разкаже за личния живот на друг човек, може да бъде обвинен за доносник", обясни експертът.

Новата любовница на жестокия убиец Калоян го закопа с тези думи

По думите му статистиката за насилие спрямо жени е доста по-страшна.

„Има много нормативни документи, които предвиждат действия от страна на МВР. Първо, инструкцията за превантивна дейност предвижда лица, които са осъждани 2 пъти, да бъдат под постоянен контрол.

Проблемът е, че в МВР никой не обработва и не прави изводи от натрупани сигнали. Институтът по криминология е закрит преди 7 години, сега е само по криминалистика. Полицията няма как да разбере, че даден човек е заплашван. Някой трябва да подаде информация – роднини, колеги, неправителствените организации”, посочи бившият зам.-ректор на Академията на МВР.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук