През последните няколко седмици световните агенции тръбят, че маслото ще поскъпне драстично до Коледа и дори може да изчезне и да се превърне в немислим лукс. Причината - по-малките количества, които са произведени в Европа. Стигна се дори дотам, че в Чехия и Полша хора се биха пред хипермаркети, за да си купят по-евтини пакети с масло. В Чехия дори се роди вицът: "Вече не искам да съм дилър на дрога, ще продавам масло!". Поскъпването не ни подмина и нас и експертите признаха, че също ще има голямо поскъпване на маслото, нещо за което БЛИЦ вече писа

Какво се случва в действителност и какви са истинските причини за поскъпването на маслото - ето какво казва в интервю за БЛИЦ Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. 

- Действително ли има чак такива проблеми с маслото?
- За Коледа част от Европа и света може би ще има проблем с количеството масло. А цената на маслото се е вдигнала с 80% в ЕС. В България поскъпването е много по-малко - около 40%. Само трябва да правим правилно сравение, но в България все още се наблюдават продукти с наименованието масло, а на етикета със ситни букви пише, че има и растително масло и това не отговаря на регламентите. Заради това все още може би цената при нас е по-ниска, докато реално е като тази в Европа.

- Нямаме ли индивидуален пазар, който да не зависи от Европа? 
- Ако говорим за масло, ние въобще не сме никакъв индикатор, защото не сме голям производител на масло. Ние сме малък производител, затова голяма част от маслата у нас са с произход извън България - ЕС.

- Каква е причината за всичко това?
- Има подобна криза и с млякото, проблемите тръгват от  суровината, причините са някалко и с различните гледни точки. Една е неправилната политика на ЕС относно млечния сектор. Не може да стимулираш ниска цена на млечните продукти и да загива цял бранш, семейства не могат да изкарат колкото една чистачка в ресторант с млекопроизводство. Какъв би им бил интересът да се занимават с този рисков сектор. Именно заради това производители в европейски мащаб се оттеглиха. Затова се наблюдава дефицит. След влизането на ембаргото и санкциите към Русия в един момент се поизчерпаха запасите и Китай изчерпа запасите си, започна да купува и това даде тласък на световния пазар и дефицитът на млечни продукти. Най-силно това се усети при маслото, което се произвежда като остатъчен продукт при сухо мляко. А сухо мляко се прави повече при излишък на прясно, какъвто сега няма.

- Може ли една такава криза да бъде предизвикана изкуствено?
- Изкуствено криза не може да се предизвика, защото само в ЕС има толкова много производители, ако има някъде ниша, количества никой няма да задържа или да не иска да реализира, но че фактически количествата се изчерпват, това е истина. Представителите на най-големите млечни фирми вече казват, че ще има криза. Дали ще познаят, ще видим. 

Мира НАЙДЕНОВА, БЛИЦ