За да се решат проблемите в Здравната каса, са нужни реални реформи, а политическото говорене трябва да отстъпи на икономическата експертиза. Това коментира пред БНР Аркади Шарков от Експертния клуб за икономика и политика. Шарков обясни, че актуализация на бюджета има всяка година, но никога още през февруари. Той допълни, че дълговете за чужди болници никога не се изплащат и това е само един от трайните бюджетни проблеми на Касата.
„Това, че финансист управлява здравеопазването, е добре, защото разбира финансовите процеси, но едно е да изчисляваш финансово нещата, а друго е да си политик“, посочи той.
 
„Министерство на здравеопазването иска сериозна икономическа сила и здрава ръка, но изисква и съответното политическо говорене. Проблемът в случая е, че министерството бива заливано непрекъснато със скандали като така наречения "мораториум за иновативни медикаменти" преди Нова година, а сега започнаха болниците една по една да протестират. Проблемите са генерирани в годините, просто в момента като подводни мини избухват неща, които са зарити преди две-три години, тоест проблеми, които са назрявали и не са били решавани, в момента започват бавно да изплуват на преден план“, добави той.
 
Здравният фонд не издържа всяка година. Той е на изкуствено дишане, смята Шарков: „Всяка година той се съживява и в края на годината започва да умира. Една от възможностите в случая е наистина да се заговори за демонополизация, но не както в пенсионното осигуряване. Демонополизация значи от 8 процента, 1,4 или 6% да се преразпределят към фондове, 2% да останат като социален пакет в самата Каса, за да има реална конкуренция, защото иначе няма да има конкуренция“.
 
В края на миналата седмица министърът на здравеопазването Кирил Ананиев поиска оставката на управителя на Националната каса проф. Камен Плочев. Плочев, който е избран от парламента, отказва да се оттегли. Той поиска актуализация на здравния бюджет и алармира за възможен проблем с дълговете на Касата към чуждестранни болници.
 
„Столовете в здравеопазването обикновено са електрически, а НЗОК е един колос, но е на глинени крака. Всяка година тези крака биват счупвани заради – от една страна, лошо управление, от друга страна – лоша приемственост“, каза Шарков.