Илиян Царибродски е собственик на една от най-големите фирми за ключарски услуги в София. Експерт в тази област е от 18 г. Специално за в. “Над 55” той разказа интересни случки с възрастни хора от практиката си, кои грешки се допускат най-често при защитата на дома и защо пенсионерите са най-застрашени от кражби.

 - В практиката ви като ключар сте попадали на какви ли не ситуации. Споделете ни някоя от най-запомнящите се?

 - Ситуациите, оставили ме без думи, са безобразно много. Но тази е останала в съзнанието ми и винаги си спомням за нея, когато ми зададат такъв въпрос. Беше повикване за спешен случай. Когато се обадиха, бяха много разтревожени, имаха съмнение за смъртен случай. Отзовахме се на двадесетата минута на адреса. Пред входа на жилищния блок се бяха събрали четири човека, видимо роднини.

Оказа се, че това са съпругата, синът, дъщерята и братът на човека, за когото се съмняваха, че е починал в жилището. Качвайки се с колегата ми към апартамента, дочутият разговор между тези роднини беше изумителен за нас. Имоти се разпределяха, ценности, парични облаги и средства. Започна един голям скандал, крещяха си, заплашваха се, чичото дори удари шамар на племенника си. С колегата ми бяхме в шок от случващото се. Наложи ни се да ги разтървем, за да не си посягат физически. 

От аварийна ключарска помощ се превърнахме в съдии на боксов мач, буквално типична ситуация от предаване на Жоро Игнатов. Пристигнахме пред вратата на апартамента, беше ни казано, че има миризма на разлагаща се човешка плът. Това се случва през месец юли. Становището ми беше, че може да е жив, и им споделих, че според мен миризмата не е от труп.

Тези мои думи ги разстроиха още повече. Искаше им се да е умрял... Парите, наследството, имотите - вече се дискутираха, а ключарят казваше, че може и да не е умрял... За тях човекът се беше споминал и това мое изказване беше неприемливо. От 10 дни не им вдигал телефона и нямали никакъв контакт с него. От тези думи ми стана ясно, че тези хора наистина желаят кончината на въпросния човек с цел да вземат всичко материално, което той оставя след себе си. Както и предполагах, след отключването намерихме човека жив.

Миризмата идваше от фекалиите му поради факта, че беше получил инсулт и не можеше да стигне до вратата да отвори, камо ли да отиде до тоалетната. Никой от роднините му не беше щастлив, че е жив. Дори не искаха да го видят, че диша. Извикаха линейка, изчакаха медиците, ние им помогнахме да го свалим, а роднините дори не искаха да ни заплатят. Ужасни хора. Моля ви, не бъдете лоши! 

 - Повишиха ли се случаите на разбити домове след вълната на Ковид-19, войната и най-вече финансовата криза?

- Да, и продължават да нарастват с изключително високи темпове. Паниката в криза “отключва” способностите на крадците.

 - Каква е грешката, която най-често правим при опити за предварителна защита на дома ни?

- Мислим си, че сме се защитили, като имаме “кухненски нож под ръка вкъщи”, а всъщност ключалката на вратата е толкова уязвима, че по-добре вместо с врата да сме с перде. Пренебрегваме ситуациите, мислим си, че няма да ни се случи, казваме си “няма какво да ми вземат”.

Илиян Царибродски 18 години помага на хората.

 - Разбивали са дома на вашата баба, като й задигат голяма сума пари. Разкажете ни малко повече за ситуацията. 

- Ужасно беше, тук важи приказката “Обущарят ходи бос”! Влезли в дома й, след като тя отишла да си напазарува. Всичко се случило за 15 мин. Стара ключалка, обикновена. Отключили я за секунди, влезли, обърнали къщата с “краката нагоре”. Намерили й спестяванията за 11 г. - 7600 лв. След случката тя е в постоянен страх. Успокоителни взима. Страх я е, че отново може да се случи, без значение, че вече съм подменил ключалката.

 - Споделяте, че пенсионерите са най-застрашени от кражби. Защо?

- Защото са най-незащитени откъм заключване. Повечето пенсионери в къщи са със стари, овехтели ключалки, които са елементарно преодолими

Живеят сами и крадците знаят графика им, когато не са вкъщи. Или са за пенсията, или в магазина, а обирът става за отрицателно кратко време.

 - Макар и след месеци, предстоят едни от най-светлите и семейни празници. Но и точно тогава започва бумът на разбитите домове. Какво ще посъветвате читателите ни. Как да се защитят?

- Да помислят и отделят време и средства, за да защитят дома си от взлом за следващите от 5 до 20 г. А не да отлагат нещо, заради което биха си помрачили празниците.

 - Защо според вас българите изчакваме да дойде най-лошото и след това търсим ключарски услуги, а не се застраховаме предварително? 

- Комплексни са нещата, една от големите причини е, че винаги обичаме да отлагаме за “по-натам”. И това “по-натам” почти никога не идва от само себе си, а е провокирано, след като се е случил взломът в дома.

 - Случвало ли ви се е да не успеете да отключите врата?

- Да, над 90% от ключалките с по-висока защита не могат да бъдат отключени с шперц. Доста пъти се е случвало дори аз, като професионалист, имащ опит с инструменти и стаж в сферата, да не мога да отключа ключалката с шперц, а се налага със силов инструмент да я преодолея.

 - Има ли значение цената за качеството? Ако един продукт е по-евтин, това прави ли го по-лесен за отключване?

- Зависи как и с какво го сравняваме, но бих насочил потребителя, че заключваща система над 80 лв. носи сигурност, като таванът може да достигне и над 1200 лв.

 - Ще отключваме ли вратите си след години с карти, телефони, а не с ключ?

- Механиката я има и винаги ще я има. Относно офис помещения и вътрешни врати - да, иновативно е и е практично със sms да отключиш или с лицево и пръстово разпознаване. Не препоръчваме обаче електронни заключвания без механична аварийна ключалка. 

 - Кои ключалки са по-лесни за крадците - тези преди 2000 г. или по-новите модели и защо? 

- Старите патрони и новите китайски заключвания са с нулева степен на сигурност! По-добре вместо външна врата сложете пердета.

Валентина НЕНОВА