Емил Радев обясни кога точно последно ще сменим стрелките на часовника
Тази нощ местим стрелките на часовника!
Той припомни, че първоначално комисията е предложила последната преместване на стрелките да е бъде през 2019 г. „Но при дебатите в ЕП и Съвета се видя, че държавите-членки не са готови толкова бързо да спрат смяната на часовото време. Затова предложението беше есента на 2020 г., да бъде последната смяна на часовото време. Така, че до 2021 г. вече да не сменяме стрелките два пъти в годината, а всяка държава да остане на часовото време, което избере“, обясни евродепутатът.
Според него синхронизирането на времето в цяла Европа ще бъде един много труден процес. „Именно затова подходът не беше регламент, който да влезе задължително във всяка една държава-членка, а да бъде директива, защото примерно Скандинавските държави, по-северните като Германия, за тях предпочитанията са да бъде стандартното време“, изтъкна той. „Докато проучванията, които са направени в южните държави, включително и в България, предпочитанията са да останем в лятно часово време и това е обяснимо. Ние сме туристическа държава, колкото по-дълъг е денят, толкова по-добре за бизнеса и за туристите“, допълни Емил Радев.
По думите му най-засегнатите сектори от смяната на часовото време са транспорта и тези, свързани с производителността. „При смяната на часовото време, работниците и служителите непосредствено след промяната се чувстват нетрудоспособни. Производителността на труда е нарушена. Има проблеми като безсъние и всичко това вреди на здравето“, допълни още той.
Последвайте ни
1 Коментара: