В България трафикът на хора с цел е все още най-често срещаната форма и имаме активизиране по време на летния сезон. Миналата година, прокуратурата регистрира леко увеличаване на непълнолетните и малолетните, които стават жертва на трафик. Конкретно за трафика на хора с цел сексуална експлоатация, имаше 48 непълнолетни момичета. Това е стряскаща цифра, но тя е сравнително малка, в сравнение с общия фон, където за миналата година, имаме общо 300 жени, коментира пред Канал 3 главният секретар на Комисията за борба с трафика на хора Камелия Димитрова.

Картата е пъстра и в крайна сметка никой не е застрахован. Трафика с цел сексуална експлоатация започва от малко населено място и се насочва към големия град. Летните курорти са много често цел за такъв трафик, като трафикантите ги събират от малки населени места и ги карат да проституират в големите курорти, много често това е втората стъпка, а третата- в други държави, каза още тя.

Имаме промени и нововъведения в схемите на трафикантите. Сайтовете за запознанства и социалните мрежи са много използван инструмент. Много често трафикантите започват въвличането с анализ и профилиране на потенциалните жертви- започват да разглеждат техните фейсбук страници и да се ориентират къде има уязвими лица и къде има деца с проблеми в семейството. Анализират тяхното поведение и разбира от какво имат нужда, за какво мечтаят и им предлагат точно това, каза Димитрова.

Друга много тежка тенденция, която регистрираме е, че след тези интимни взаимоотношение, много често се появяват бременности и деца и в последствие тези деца де използват като механизъм за контрол и принуда, категорична беше тя.