Ето защо Черноморието се напълни с румънски каравани
Няколко институции извършват съвместни проверки за нерегламентирано къмпингуване и паркиране на автомобили върху дюни по Северното Черноморие
Няколко институции извършват съвместни проверки за нерегламентирано къмпингуване и паркиране на автомобили върху дюни по Северното Черноморие. Извършен е обход на плажовете Крапец-Север, Шкорпиловци и Ново Оряхово.
И трите плажа попадат в защитени зони от НАТУРА 2000. В проверката са участвали представители на екоинспекцията, "Басейнова дирекция", полицията и румънски патрули, командировани у нас. Съставени са общо 78 акта на нарушители.
При проверката на една от най-големите и привлекателни плажни ивици у нас – тази край село Крапец, община Шабла, са констатирани около 40 неправомерно паркирани автомобила и каравани с български и румънски номера. Съставеният акт е на стойност 1000 лева, каза пред НОВА Веселин Димитров, главен експерт в Областна администрация – Добрич.
По-голямата част от нарушителите от години са чужденци. Обикновено пристигат у нас, подведени от постове в социалните мрежи, че могат да къмпингуват напълно свободно.
"За съжаление, има само една табела, която е на български език. При проверката беше препоръчано да се направят такива на румънски, английски и български, които да указват на посетителите какви са регламентираните условия за ползване на плажа", каза още Димитров.
На нарушителите е указано да махнат превозните средства от дюните в рамките на 24 часа. В събота и неделя обаче пак има нашествие, споделят местни жители и туристи. Йорданка Журналова от 5 години не е стъпвала на плажа. Тя е собственик на магазин и заведение в Крапец и споделя, че че районът вече е много мръсен.
"Те колкото и да искат да спазват някаква хигиена, не е възможно – 2 или 3 хиляди души на палатки и на каравани, колко чисто могат да пазят – няма вода, няма ток, няма тоалетни.)
Ива Иванова е туристка. Тя смята, че плажът не е за палатки, отново по хигиенни съображения. Журналова подчерта, че в района има дюни, а Иванова допълни, че понякога идват толкова много туристи, че е трудно преминаването. Тя допъни, че понякога се включват в почистването на района след къмпингуващите.
Местните жители пък недоволстват, че общината е принудена да почиства след къмпингуващите за тяхна сметка. Журналова подчерта, че туристическия бизнес в селото не върви.
Всъщност първите каравани се паркират тук още през април и остават на плажа до ноември. Журналова сподели, че румънците поставят каравани, след което ги дават под наем. "Такова беззаконие в друга държава няма", посочи тя и обясни, че в Гърция това не може да се случи.
И местни жители, и туристи, настояват дивото къмпингуване да бъде регламентирано час по-скоро. Вече осма година очакват наредбата да влезе в сила. От еко министерството пък се похвалиха, че изработената през март тази година методика за картографиране и определяне на границите и типа пясъчни дюни е получила професионално признание от водещи международни експерти в областта.
През целия туристически сезон ще продължат регулярните проверки за спазване на забраните, въведени със заповедите за обявяване на защитена.
Последвайте ни
0 Коментара: