В ЕС имаме най-високите стандартни по отношение на безопасността на храните от целия свят. Ние разполагаме със сложна система и използваме научните постижения като основа. Имаме отлични учени, позволяващи ни тези регулации, за да изключим опасните съставки и да забраним онези съставки, които могат да се окажат канцерогенни, мутагенни и т.н. Това заяви в ефира на БНТ Витянис Андрюкайтис, европейски комисар по здравеопазването и безопасността на храните.
Относно Е-тата еврокомисарят бе категоричен, че всички те минават през много голям контрол и увери българите, че в предлаганите храни няма опасни Е-та. 

Дори не подозирате до какви страшни болести водят пластмасовите изделия

Запитан за пестиците, той отговори: "Пестицидите са много деликатна тема. Може би в тази чаша със сок пред мен ще има някакви химични вещества, но те са в много ниски количества и съдържание и са напълно безопасни за мен и организма ми. Пестицидите са медикаменти за растенията, те ги предпазват от болести и вредители. Но как да ги използваме и да сме съвсем точни, ползвайки само онези, които по-малко вредят на здравето ни. Има много стриктен закон по отношение на пестицидите. В някои сфери се ползват много пестициди. Всяка държава от ЕС отговаря за оторизацията на съответните пестициди. Това е задължение на държавите-членки, които да предотвратят прекалено многото пестициди, ползвани от производителите".

Помолен да коментира разделението на качеството в храните в Източна и Западна Европа, еврокомисарят отговори: "В доста държави е популярно схващането, че в ЕС има разделение на източни и западни потребители и първите са второ качество. Не, това е политическа игра. Тези проблеми с различното качество съществуват навсякъде: и в Дания, и в Люксембург, и в Австрия, и в България".