България се е справила адекватно и бързо с първия случай на чума по дребните преживни животни в ЕС, който се появи у нас през юни тази година, съобщиха от Европейската комисия. Това стана ясно след участие на заместник-министърът на земеделието, храните и горите – доц. д-р Янко Иванов и изпълнителният директор на БАБХ – д-р Дамян Илиев,  в две международни конференции на високо ниво в Брюксел.
 
По време на срещата „Партньорство и инвестиции за свят, свободен от Чума по дребните преживни животни“, организирана от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO), Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) и Европейската комисия, България е получила висока оценка за бързата и адекватна намеса при появата на чума по дребните преживни животни у нас през юни тази година, която за първи път се появява и на територията на ЕС. Европейската комисия подчерта резултатността на действията, извършени от българските ветеринарни власти в съответствие с действащото законодателство на ЕС,  благодарение на които ще се предотврати и по-нататъшно разпространение на вируса на нови територии.
 
Конференцията на 6-7 септември, посветена на сътрудничеството за изкореняване на Чумата по дребните преживни животни в световен мащаб до 2030 година (според Глобалната стратегия за контрол и изкореняване на болестта на FAO и OIE), събра участници, сред които и министри на земеделието от над 20 засегнати или в риск от заболяването страни, от Африка, Азия, Европа и други региони. Събитието бе международен форум с цел засилване на партньорствата и ангажираността по цялата верига за постигане на ликвидирането на болестта. Споделен беше опитът на засегнати страни от Африка и Азия, чиято битка с болестта възлиза на милиони евро преки разходи годишно и е предизвикателство с огромни икономически и социални последици. От много от държавите бе изтъкната и ролята на добрите сътрудничества, включително и на доверието към ветеринарните служби за справянето с болестта и прилагането на контролните мерки.
 
„Мерките, които сме предприели, продължават, те са единственият начин да се гарантира сигурност в цялата зона“, коментира изпълнителният директор на БАБХ д-р Дамян Илиев.
 
Темата за африканската чума по свинете, която в края на месец август засегна и България, бе сред най-дискутираните по време на международната конференция „Трансгранични болести по животните в Европа – значение на международното сътрудничество за устойчивото животновъдство“, проведена на 6 септември в Брюксел. Като основни мерки за превенция бяха изтъкнати биосигурността, добрите ловни практики и осведомеността на обществото за намаляване на риска от човешки фактор при пренасянето на вируса.

По време на конференцията за трансграничните болести (между които Африканска чума по свинете, Инфлуенца по птиците, Заразен нодуларен дерматит, Чума по дребните преживни животни, Шап, Бяс и др.) особено значение бе отдадено на въвличането и разбирането на превенцията и контролните мерки на политическото ниво, ветеринарните и други контролни органи, животновъдите, бизнеса, ловците, както в ЕС, така и в третите съседни страни, на което наблегна в речта си и комисарят по здравеопазване и безопасност на храните, г-н Витенис Андиукайтис.

Мерките за превенция – биосигурност, добри ловни практики и осведоменост на обществото за намаляване на риска от човешки фактор при пренасянето на вируса, бяха изтъкнати като ключови, предвид че ваксина срещу Африканската чума по свинете няма. Положителни примери бяха дадени с болести като Заразния нодуларен дерматит, засегнал Гърция, България и Балканските страни в периода 2015-2017 г. и успешното спиране на разпространението му, заради навременните мерки, сред които и координирана ваксинация, прилагана на регионален принцип на Балканите, както и беса, чието изкореняване в ЕС е поставено като цел до 2020 година.