Над 35% от българите на възраст над 16 години не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома през годината заради липсата на пари, обявиха от Евростат.

Данните са за 2019 г., а за настоящата година вероятно делът на хората, които няма да ходят на почивка ще бъде още по-голям, заради настъпилата икономическа криза.

Средно за страните от ЕС 29% от жителите не са имали достатъчно пари, за да бъдат на почивка една седмица, показват данните на Евростат. По този показател българите не са на последно място. Жителите на девет страни от ЕС са по-зле от нас по отношение на възможността да платят почивката си.

Най-зле са в Румъния, където 54,1% от хората не са имали пари за почивка, показват данните на Евростат. Жителите на Гърция са на второ място, като 49% тях не са могат да си позволят едноседмична ваканция далеч от дома.

На следващите места са Хърватия (48% са били без пари за почивка), Кипър (45%) и Италия (44%). По-зле от нас са и в Унгария (41,5% от населението е без пари за почивка), Португалия (40%), Литва (38,9%) и Словакия (37,3%).

Причината в редица страни с по-високи доходи почивките да са по-недостъпни за хората, отколкото в България, е че у нас цените на ресторантите и хотелите са най-ниските в ЕС и са на ниво около 45% от средните за ЕС.

Това означава, че с парите, с които средният европеец ще отиде за една седмица на почивка, в България можем да отидем на море за 15 дни.

Най-добре в ЕС са жителите на Швеция като само 10% от тях не са могли да си позволят едноседмична ваканция през годината. На следващите места са Дания и Люксембург (по 11% от населението), Финландия (12%), Германия и Австрия (по 13%).

През последните девет години обаче ситуацията в България много се е променила. През 2010 г. над 62% от хората не са имали пари за едноседмична почивка извън дома.