Тази нощ т.е. 29 октомври в 4.00 часа след полунощ ще превъртим стрелките на часовниците с един час назад, докато посочат 3.00 часа. Това каза физикът в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при Българска академия на науките (БАН) Пенчо Маркишки за преминаването от лято към зимно часово време, предава агенция "Фокус".
„По този начин преминаваме към зимно часово време и с това трябва да се съобразят всички, ако искат след това работният им график да протича нормално. Това означава, че в неделя сутрин хората, които почиват през нощта, ще имат 1 час повече за почивка, но пък тези, които са нощна смята, за тях може би ще е 1 час повече“, коментира Маркишки.

По думите му смяната на часовото време е заради продължителността на деня, която се скъсява. „В момента в тези дати около 29 октомври продължителността на деня трае 10 часа и около 12 минути. Казвам около, защото с всеки ден тя се мени леко. През лятото най-дългият ден е 22 юни – тогава е лятното слънцестоене. Най-краткият ден пък е на 22 декември - зимното слънцестоене. Преминаването към зимно и лятно часово време се практикува от над 100 години вече в Европа с оглед да се използва по-ефективно светлата част на денонощието“, каза още Пенчо Маркишки.