Фондация "Българска Памет" отново с щедро дарение в Мала Преспа
Българите в района поддържат жив стария език
За пореден път фондация "Българска Памет" и нейният основател - прочутият наш филантроп Милен Врабевски направиха значимо дарение в албанската община Пустец, в историческия район Мала Преспа.
В района живеят много българи, благодарение на които не угасва старото звучене на българския език.
Дарението, предназначено за сградата на общината в село Пустец, е под формата на 25 компютъра и 25 монитора, цялото нужно оборудване, 44 бюра, 44 маси и 44 стола. След молба от страна на кмета на Община Пустец Пали Колевски и заместник-кмета Яни Никола, фондацията осигури цялото обзавеждане за кабинетите на обновената община.
„Изключително благодарни сме на д-р Милен Врабевски, който откликна на нашата молба и веднага организира закупуването и изпращането на мебелите. За пореден път той помага на общината и се грижи за комфорта на гражданите“, сподели зам. кмета на Пустец Яни Никола.
На официална церемония пред сградата на общината, дарението бе предадено на кмета на Пустец от представители на фондация Българска Памет и извънредния и пълномощен посланик на Република България в Република Албания Ивайло Киров, който оказа активна организационна подкрепа.
Според българката от Пустец Софика Мале, Фондация Българска Памет е организацията, която в последните 5 години е допринесла най-много за развитието на района, показвайки на местните, че могат да разчитат на помощ и грижа от България.
Обзавеждането на общината е второто най-голямо дарение в региона от страна на Фондация Българска Памет след дарените от нея през 2020 г. линейка, пожарна кола и високопроходим автомобил за социален патронаж.
През същата година, отново с финансиране на фондацията, бе ремонтиран водопровода в с. Туминец, благодарение на което бе възстановено 24-часовото водоснабдяване в две от деветте села в област Преспа.
Благотворителните дейности на Фондация Българска Памет в Албания продължават с обзавеждането и оборудването на училищна библиотека, учителска стая и модерен компютърен кабинет в училището в Пустец.
В момента в него се обучават деца от деветте села на общината. Д-р Милен Врабевски и Фондация Българска Памет имат ключова заслуга за инициирането и организацията на целия процес по признаването българското малцинство в Албания през 2017 г. – нещо, което коренното българско население в страната очаква от 1934 г.
През 2023 г., отново по инициатива и финансиране на Фондация Българска Памет, в Мала Преспа пристигнаха български кардиолози, които преглеждаха безплатно населението на 9-те села, част от района.
Тогава екипът на проф. Иво Петров прегледа над 200 пациенти, а няколко месеца по-късно Фондация Българска Памет дари медицинска апаратура и консумативи на болницата в Пустец.
Фондация „Българска памет“ за 18-а поредна година почете край Ново село, РС Македония, паметта на загиналите в битките за национално обединение български воини.
Там за втора поредна година се проведе историческо съвместно църковно съслужение от представители на Българската православна църква и Македонската православна църква в памет на загиналите.
Съслужението бе отслужено от струмишкия митропит Наум и българския отец Никанор ( Гигински манастир), които показаха единство в този важен ден. Мемориалът в Ново село е възстановен през 2006 г., а впоследствие и поддържан със средства на д-р Милен Врабевски.
Така от изоставено военно гробище той се превръща във важно историческо място, което се посещава от хиляди хора, решили да отдадат почит на погребаните там 71 български войници, дали живота си в битките за национално обединение.
И защото миналото трябва да се помни, а в бъдещето трябва да се инвестират знания и умения, д-р Милен Врабевски ще изнесе публична лекция на тема „Създаване на мостове: Възможности за младите българи от Западните Балкани в контекста на европейската интеграция“.
Тя ще се проведе на 16 май от 18:30 часа в Новата конферентна зала (Огледална зала) на ректората на СУ „Св. Климент Охридски“, организирана е от Студентско сдружение „Полити“ и Студентски дипломатически клуб.
Последвайте ни