Френският архитект Доминик Перо спечели конкурса за нов правителствен комплекс, който ще бъде построен в района на 4-ти километър в София.
Резултатите от надпреварата ще бъдат обявени официално днес пред премиера Сергей Станишев в Националната галерия за чуждестранно изкуство, където ще бъдат показани предложенията на 6-имата кандидати. Победителят бе избран от международно жури.
Перо е участвал с проект в типичния си модернистичен стил, а везните на журито в негова полза са наклонили мненията на чуждестранните съдии. Шеф на журито бе проф. Хеле Жул от Дания, а в оценките се включиха архитекти от Япония, Франция и САЩ, пише "Труд". Освен Доминик Перо кандидати да проектират бъдещия комплекс на властта бяха иракчанката Заха Хадид, българското обединение Г-3 на арх. Георги Стоилов, италианецът Максимилиано Фуксас, консорциум “АДАИС-ПРОЕКТ” и британецът Норман Фостър. Последният получи прякора Люлеещият се лорд заради проблемите с конструкцията на неговия “Мост на хилядолетието” над Темза. Заради общия му проект “Черноморски градини” с арх. Георги Станишев (брат на премиера), мнозина предполагаха, че той ще спечели конкурса. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.