Атентатът в метрото в Санкт Петербург е бил замислен и планиран отдавна и прилича на атаките на групировката Ислямска държава и Ал Нусра. Това коментира в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR бившият шеф на разузнаването ген. Кирчо Киров.
По думите му атаката има и своите политически измерения - извършен е в родния град на руския президент Владимир Путин, по време когато той е в Санкт Петербург, атаката е заплаха и срещу самия него.

Журналистът Мохамед Халаф пък свърза терористичния акт с руската агресия в Сирия. И припомни, че подобни атаки е имало и в миналото. Според него от 2013 година насам е имало затишие, защото Русия е имала добри мерки за сигурност. Сега обаче те са разбити, обяви Халаф.

"Имаме организирана групи, които действат с финансова подкрепа от различни места", смята Халаф.

Ген. Кирчо Киров допълни, че "Ислямска държава" се финансира от държави като Саудитска арабия и Катар.

Той обясни, че руските спецчасти имат информация за спонсориране на такива организации в региони като Северен Кавказ и Чечня, където и в момента има много хора минали през бойните полета на Сирия.

В разговора участва и журналистът от Блумбърг ТВ България Николай Кръстев, който отбеляза, че Киргизия не е случаен играч в Централна Азия и град Ош откъдето се предполага, че е атентаторът. Кръстев обясни, че в Ош  още през 2006 година и края на 90-те са правени специални операции срещу присъствието на терористи в този район.

"Терористи, които бяха много добре въоръжени, които имаха финансова инфраструктура-подпомагане с огромни средства  и работеха затова Киргизия да бъде разделена на два района. През лятото на миналата година отново имаше нападение над полицейски участък в град Ош. Там има много сериозна клетка на радикалните и екстремистки групировки в този район и никак не е случайно връзката между Киргизия, град Ош и извършителя на това деяние в метрото", заключи журналистът.

Ген. Кирчо Киров допълни, че през последните години се дават огромни средства за сигурност, но е невъзможно навсякъде да има технически средства за контрол.

"Не е възможен и пълен физически контрол. Затова полицейските служби трябва да имат развита мрежа от информатори. Терористичните структури добре ползват социалните мрежи и средствата за масова информация", коментира Киров.

Мохамед Халав пък заяви, че обществата в Кавказ са подобни на тези в арабския свят.

"Има нерешени проблеми в тези общества. Не може да държиш хората изкъсо в свят на глобализация. Те търсят правата си и когато нямат начини за изразяване, за тях е по-лесно да убиват и да се присъединяват към такива екстремистки организации", коментира той.

Ген .Кирчо Киров смята, че радикализацията в ЕС и Русия не трябва да се подценява, а да се търси контрол, който да не е само чрез специалните служби. Според него е необходима образователна, социална и духовна политика на интеграция. За тези стратегически процеси обаче е необходимо време.

"Колкото повече се стеснява териториалното присъствие на "Ислямска държава" в Близкия изток, толкова повече бойци по призиви на своите командири ще се връщат в регионите, от които произхождат", заключи Киров.

АМохамед Халав припомни девиза на "Ислямска държава": "Остава и се разширява". Сега в тази ситуация е - намалява и се разширява. Това показва, че опасността остава и дори е по страшна отколкото е била преди".