На 19 ноември се проведе 50-ят редовен юбилеен конгрес на партия Български социалдемократи, на който делегатите избраха новия си лидер г-жа Александра Христова. Вижте какво сподели в специално интервю за Агенция БЛИЦ досегашният председател на партията г-н Георги Анастасов. Представяме Ви втората част от интервюто с него.
-    В такъв случай, сега е моментът да ви попитам как виждате ролята на партия Български социалдемократи – и в национален, и в европейски и световен план? Общ въпрос, но пък важен.
-    Много хубав въпрос. Не мисля, че е общ, а доста конкретен. 

В международен план ние, Българските социалдемократи се ползваме с огромен авторитет – пълноправен член сме на Социалистическия интернационал вече 124 години, от 1893 година и асоцииран член на Партията на Европейските социалдемократи от 2004 година.

Длъжен съм да ви кажа, че сме направили много за България, за българите. Неприятното е, че нямаме тази финансова възможност чрез медиите да стигнем до всички българи. Но тъй като живеем в пазарна икономика, на никого не се сърдим. Като ме питате каква е ролята на партия Български социалдемократи, ще ви отговоря по следния начин: това, че направихме таван на лихвите върху потребителските кредити и ударихме по този начин фирмите за бързи кредити, вече е едно огромно постижение. Свалихме тези лихви от 1300 на 50 процента. Нещо, което го няма в целия свят. Това е едното, с което се гордея. Гордея се с цялата ни законодателна програма. През цялото време съм защитавал левите социалдемократически идеи, социалните идеи. Но най-важна е каузата на българските социалдемократи, а именно увеличаване доходите на българските граждани. Ние искаме за всеки български гражданин да има работа с достойни доходи, гарантиращи му дом, храна, облекло, здравеопазване и образование.

-    Реално ли е това ваше желание и намерение?           
-    Абсолютно реално. Стига българите да ни се доверят, аз ще кажа как ще стане. 

Първо, ще дадем стимулиране на тези, които откриват работни места чрез производство, независимо дали интелектуално или промишлено. 

На второ място, ще искаме солидарните европейски фондове да се включат в повишаване доходите на българите. 

На трето място, Европейският съюз и Брюксел като негова столица да направят такава програма, с която ние българите да можем да възстановим производството в Родината си. Нито сме мързеливи, нито сме глупави. Нашите мозъци изтичат в Западна Европа, вземат ни специалистите и независимо от всичко, в България има много добри специалисти. Да бъдат така любезни да се ангажират и с България, България не е задният двор на Европа. И затова българите трябва да изберат такова правителство, което да отстоява нашите интереси пред Брюксел.


  
-    Г-н Анастасов, сега сме именно пред такъв избор. Какво правителство да изберат българите?
-    Правителство, което да предлага реална радикална социално-икономическа реформа. Такова правителство, което да защити българите и техните интереси в Брюксел. И да не избират олигарси, да не избират супер милионери.

-    А защо от повече от две десетилетия се случва така, че в крайна сметка всяко поредно правителство не е точно това, което сме очаквали? По какво се подвеждаме ние българите?
-    Ще ви кажа: медиите много допринасят за това българинът да се подведе. Когато гледаш едно нещо хиляда пъти в медиите, в крайна сметка внушението е направено, Гьобелс го е казал: кажи една лъжа хиляда пъти и тя ще се превърне в истина. Съвсем не искам да кажа, че медиите са виновни, във времето в което живеем, в полето на политиката те излъчват това, което е по-добре платено. И това донякъде е обяснимо, те също имат нужда от финансиране. Ето в това е проблемът. И аз затова залагам огромна надежда на българските социалдемократи, които с изключително много организационна работа – от човек на човек, от човек на човек, да стигнат до всеки българин. И така хората да научат, да знаят какво би станало ако те гласуват за нас. 

И още нещо: ние не казваме, че само българските социалдемократи, членове на партията, трябва да управляваме България. Д-р Дертлиев казваше, пък и ние сме на този принцип: да управляваме страната с таланта на целия народ. 
-    Затова казвам най-човешки нещо простичко: нека всеки да си повярва, нека да се съберат помежду си и нека да излъчат своите представители. Нека да създадат своята си общност и социалдемократите ще ги припознаят и ще им дадат шанс да изложат своите виждания и проблеми. Да не вярват на супер-богатите, на олигарсите. Как може вълкът да опази стадото? Това е големият проблем на България?

-    Разбирам. Г-н Анастасов, аз от вас не чух никакъв популизъм. За разлика от много други.
-    Популизмът води до това, че се появяват партии, които блясват и изгасват. Какво значи антисистемна партия? Ние сме партия със 126-годишна история, създадени сме под връх Бузлуджа на 2 август 1891 година. Оттогава до сега винаги сме защитавали интересите на хората срещу неправдите и бедността. 

-    Изразихте много образно позицията си и за мажоритарния вот?
-    Категорично съм против мажоритарната избирателна система. Такава е и единодушната позиция на 50-ия Юбилеен конгрес, в т.ч. и на опозицията в партията ни. 

Ще Ви дам един пример, с който се надявам на Вашите читатели да стане ясно какво се крие зад тази на пръв поглед прекрасна идея мажоритарни избори, но реалността е съвсем друга. Мажоритарните избори дават възможност на малцинството да управлява мнозинството.

Вземаме за пример последните Президентски избори – първият получава 25 %, вторият получава 20 %, третия 16 % и т.н. При избирателна активност 54 %, да закръглим на още по-висока на 60 % то като умножим резултата на първия 
25 % по 60 % активност се получават 15 %, а за втория като умножим 60 % по 20 % се получават 12 %.
На балотажа отиват този с 15 % и този с 12 %. Който и да спечели в Народното събрание ще са представени максимум 15 %. Останалите 85 % от избирателите ще са без свой представител в Народното събрание.

Няма да се повтарям, вие също виждате, всички видяхме: две партии - 25 процента срещу 20 процента, а останалите, кой с 16, кой с 11, кой с 8, кой с 6 процента. Тези хора нямат ли право да бъдат представени в Парламента? Имат, но ще са лишени!

Ето затова БЪЛГАРСКИТЕ СОЦИАЛДЕМОКРАТИ са против тази чисто мажоритарна система за избори. Толкова ли е трудно да се разбере, че чистата мажоритарна система ще повтори пороците на общинските избори за кмет, когато има места в Родината ни, кметовете са избрани от местните велможи, без да се интересуват коя партия им е мандатоносител. Мога, но от възпитание, няма да спомена имената на някои кметове, които са били избирани от партии, които никой и нищо не знае за тях, даже и самите кметове може би не си спомнят имената на партиите им.
Ако трябва да се прави компромис, то той е да е смесена избирателна пропорционална система с мажоритарен елемент.

-    Нямаше кой да го обясни сякаш?   
-    Според мене това се правеше умишлено през цялото време, за да въведат мажоритарната система. А тя ще доведе до такива катаклизми. Не може при 60 процента гласували, да бъдат представени само 15 процента от Българите в Народното събрание, нали? Какво от това, че на балотажа еди кой си щял да получи повече проценти? Това не значи, че вотът е реален. Просто се стига дотам, че когато гласуваш за едната от двете злини, злината си остава. 

-    Искам да ви попитам вие бихте ли инициирали, бихте ли предложили референдум на българите по някаква тема, по някакъв казус? Това започна да става модерно.
-    Аз съм за референдумите и бих предложил референдум. Първо, референдум за това как да излезем от тежката финансово-икономическа криза и от беднотията, в която се намират българите. Как да вдигнем доходите. И това са много трудни въпроси. 

Затова трябва да бъдат формулирани, както трябва. Ако примерно формулираме въпроса така: искате ли минималната работна заплата да стане 2 000 евро, всеки ще гласува „за”. И какво от това като не можеш да го направиш? Т.е., трябва много внимателно да се обмислят въпросите как ще се реализират самите цели на тези въпроси. 

-    Г-н Анастасов, бихте ли надградили нещо над тези силни думи, отразяващия вашия слогън, вашата кауза: свобода, справедливост, солидарност?    
-    От гледна точка на това, че всеки жител на земята, всеки българин трябва да живее достойно и да не трепери за утрешния ден, бих добавил – сигурност. Сигурност за всеки човек, за всеки българи – да може да излезе навън, на улицата и да се разходи без страх, че ще ги ограбят, сигурност, че ще има пари да нахрани детето и семейството си, сигурност, че ще облече семейството си, сигурност, че ще имат свой собствен дом.

-    Към края на нашия разговор да ви попитам какво ще предадете на младите си колеги в пария Български социалдемократи, какво ще ги посъветвате?
-    Искам първо да кажа още веднъж, че над 60 процента са младите ни делегати днес. И да изтъкна, че тях не ги събра Георги Анастасов, а ги събира идеята. Вие ги видяхте с какво желание гледаха и слушаха. Ако трябва да се по шегувам, бих казал, че при нас повече жените вървят напред, трябват и мъж.  Разбира се, че ще им помагам, когато поискат моята помощ. А ще им предам трудната задача да изпълнят другите две задачи. Да направят самостоятелна парламентарна група като убедят хората, че идеите са тези, които ще помогнат на България да излезе от кризата, идеята на българските социалдемократи.

-    Аз също ви пожелавам самостоятелна парламентарна група. А към какво бихте призовали българския народ? 
-    Първо, да бъдат единни. Да забравят дребните различия, да повярват в себе си, да вярват в утрешния ден. Знам, че им е тежък животът, знам, че има хора, които живеят с по-ниски доходи и от минималната работна заплата. Но да съберат сили, да излязат и да кажат:  Повече „не” на ограбването на България. Не може 200-300 фамилии да държат огромната част от брутния продукт и само  една малка част от тях да се съобразяват с желанието на хората. Защото и между тези супер богати хора има  някои, които милеят за България. Нека всички се съобразят, че ножицата за доходите трябва да бъде затворена максимално. Това е.

-    Г-н Анастасов, пропуснах ли да ви по питам нещо съществено? Моля да ме допълните, ако е така.
-    По-скоро искам да отправя едно голямо послание към България: българи, запазете България от чуждите посегателства. Да, членове на ЕС, членове на света, но България си е България. 

България е наша, да я запазим за идните поколения, да не изчезне българската нация.

Благодаря ви.

Вижте първата част от интервюто с Георги Анастасов тук!



Яна БОЯДЖИЕВА