Гешев: Постигна се съществен напредък в съдебната ни система
Механизмът беше стимул за реформи дълги години. Ключов беше докладът от януари 2017 г., който формира 17 конкретни препоръки, каза Цацаров
Няма съмнение, че последната обща оценка на мониторинговия доклад е положителна. Докладите бяха катализатор на промени. Нямаше да има толкова добри резултати, ако механизмът не действаше. Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров на конференция в Европейския парламент, посветена на механизма за сътрудничество и проверка на България, организирана от евродепутата Емил Радев.
"Механизмът беше стимул за реформи дълги години. Ключов беше докладът от януари 2017 г., който формира 17 конкретни препоръки.
В последния доклад се казваше, че свършеното е достатъчно. Личното ми мнение, че ако има механизъм - то той трябва да е за всички държави-членки на ЕС. България вече далече не е най-проблемата страна. Време е за пълноправно членство", категоричен бе Цацаров.
"Конференцията се провежда във важен момент. След 12 години мониторинг, България постигна задоволителни и отчетливи резултати. Постигнатите резултати са стабилни, а процесът на реформа е необратим.
Прокуратурата осъзнава, че усилията трябва да продължат. Поредна стъпка в тази посока е приемането на постановлението от МС за национален механизъм за борбата с корупцията.
Този механизъм следва да осигури запазването на напредъка", допълни по темата зам.-главният прокурор Иван Гешев.
"В периода от 2012 до сега се постигна съществен напредък в съдебната ни система. Положени бяха значителни усилия в борбата с организираната престъпност.
Създаде се цялостна система за борба с корупцията по високите етажи на властта. Бяха повдигнати обвинения на лица от политически и икономически кръгове със сериозни възможности. Видим е напредъкът е последните 2 години. За около 3 млрд. лева са предявени искове за замразяване на имущество.
Иззето е имущество за над 2 млрд. лева. Прекратена беше и дейността на множество фабрики за цигари - прекратихме престъпна дейност за 700 млн. лв. Намалихме и с 50 % телефонните измами - чувствителна тема за обществото ни.
България е постигнала трайни и устойчиви резултати. Постигнатото до момента е в резултат на решимостта на държавата ни", каза още той.
“За първи път през 2019 година се проведе избор на главен прокурор по нов модел – част от препоръките в мониторинговия доклад от 2017 г.
През последните години ВСС въведе електронно правосъдие в България. Цифровите решения и подобряването на бизнес средата са европейски стандарти, част от усилията на съдебната система. Категорично сме изпълнили всички препоръки", заяви представляващият ВСС Боян Магдалинчев.
Последвайте ни