Връщаме ли се във времената на милиционерските прийоми за постигане на целите на политическата „права вяра“? Този въпрос възникна в рамките на дебата по допустимостта на искането на правосъдния министър Надежда Йорданова за отстраняването на главния прокурор Иван Гешев.

Продължаващото повече от 5 часа заседание даде поле „обвиняемият в процеса“ пред ВСС главен прокурор да попита дали визията на т.нар. „демократична общност“, от която и самата Йорданова се числи, за върховенство на закона и европейски ценности е прилагането на практики на полицейски произвол, отпреди 89-та година.

Гешев повдигна тази тема във връзка с наличието в сигнала на Йорданова на съмнително придобита информация на МВР по отношение на баща му Стоимен Гешев, която правосъдната министърка употребява в атаката си срещу него.

„Аз няма от какво да се срамувам. Могат да се срамуват тези, които тормозят 83-годишни хора. Относно това как е придобита справката от ГДБОП, това трябва да кара хората, които го правят да се срамуват. Не случайно използвам термина „полицейски произвол“.

Тези събития буквално ни връщат във времето на Априлския Пленум. МВР не участва в производствата по дисциплинарни производства срещу магистрати. Каква е гаранцията, че няма този милиционерски произвол да се прилага и по отношение на други магистрати и техни роднини.

Това ли са европейските ценности? Да тормозиш 83-годишен човек само защото е баща на главния прокурор. Ако това не е натиск върху независимата съдебна система -  то кое е?! И само ще уточня, че това не е изолиран случай над главния прокурор“, посочи Гешев.

„Действията спрямо баща ми са незаконни и са по същество насочени към член на ВСС и главен прокурор. Защото няма право ГДБОП да проверява магистрат и близките му. Това, че е незаконно се вижда от самата справка, в която е записано, че няма престъпление, а са снети обяснения от 83-годишен човек. Това ли са европейските ценности? От времето на Червенков“,  допълни главният прокурор.

Малко след неговото изявление представляващият  ВСС Боян Магдалинчев изрази и притеснение от факта, че постигането на каквито и да било цели не могат да се постигат с нарушения на закона и притискане на магистрати и техните семейства.

Самата Йорданова не можа да отговори на нито един от въпросите и контрааргументите на главния прокурор. Нито по отношение на полицейския произвол, който е налаган над собствения му баща, нито на останалите точни от становището, което по-рано през деня пресцентърът на главния прокурор оповести публично.

„Няма в момента да заемам по-задълбочено становище относно смисъла на това искане“, каза скромно правосъдната министърка.

Ролята на тонколона, която да „облича“ в правни аргументи очевидно несъстоятелните твърдения на Йорданова, в дебата очаквано зае Атанаска Дишева, която през цялото време контраатакуваше аргументите на Гешев по всички опорни точки на правосъдната министърка.

От своя страна Йорданова показа изумителна неподготвеност за днешното заседание, след като при изчитането на части от иначе депозираното преди повече от три седмици искане за отстраняването на главния прокурор, дори сбърка термина „указания на главния прокурор“ с „инструкции“.

Съвсем отделно възниква въпросът как е възможно правосъдният министър да срича и да не може да се справи с възпроизвеждането на текст, за който се твърди, че самата тя е писала.

 „Аз не мога да извърша повечето от твърдените нарушения, защото такива задължения аз просто нямам. Затова препоръчвам да се четат повече Конституцията и българските закони“, обобщи  накрая Гешев.

И заяви, че очаква пълна прозрачност при разглеждането на вскяа една точка поотделно. „Декларирам, че нямам нищо против всичките точки да се разглеждат по същество, тъй като тече една пропагандна война, че ВСС едва ли не се притеснява или прикрива  нещо.

Аз нямам нищо против всички точки да се разглеждат и да се дебатира по същество, за да се види тяхната явна несъстоятелност. За да могат да прочетат всички български граждани, че това, което се твърди, включително от министър Йорданова, и други представители на изпълнителната власт е неистина“.

Дебатът по допустимостта на всяка една от точките продължи повече 6 часа, като всеки един от тях беше или напълно, или частично допуснат. Предстои да стане ясно кога ВСС ще дебатира по същество за отстраняването на Гешев.