Гласовете на ГЕРБ и ДПС стигат да се ратифицира Истанбулската конвенция
До момента "за" узаконяването на документа в България са само ГЕРБ и ДПС. В партията на Борисов обаче не са сигурни дали всичките 94 депутати (мястото на напусналия НС Ивайло Константинов все още не е заето от следващия в листата на ГЕРБ, б.р) ще подкрепят Истанбулската конвенция, съобщи Епицентър.
На вчерашното заседание на Министерски съвет стана ясно, че ключовите министри на ГЕРБ Кирил Ананиев, Владислав Горанов и Ивайло Московски
са гласували против, а в интервю за Епицентър.бг депутатът Георги Марков заяви, че няма да даде гласа си за конвенцията, въпреки обещанието за лоялност към партията, която го е излъчила за депутат.
От ДПС казват неофициално, че тъй като са либерална партия, те защитават либералните ценности и ще дадат възможност на всеки български гражданин на оцени сам себе си, както прецени.
Още вчера Патриотите заявиха, че в Народното събрание ще отхвърлят Истанбулската конвенция, тъй като тя прави опит да разруши традиционните български християнски ценности. Днес категоричната позиция на „Обединени патриоти“ бе потвърдена и от председателя на парламентарната група Волен Сидеров. От БСП също излязоха с позиция, че са срещу приемането на този докумен и призоваха кабинетът да не го внася в парламента.
Партията на Веселин Марешки „Воля“ няма официална позиция по въпроса. Това обаче едва ли е от особено значение, тъй като през последните месеци формацията демонстрира странно поведение – лидерът ѝ казваше едно, а в пленарна зала той и депутатите му правеха точно обратното.
От Народното събрание съобщиха, че към момента "Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие" не е внесена в деловодството.
Според аления 1 на член 77 от парламентарния правилник, в 3-дневен срок от внасянето на даден законопроект, председателят на Народното събрание Цвета Караянчева трябва да го разпредели в съответните комисии. По правило конвенциите се приемат или отхвърлят само на едно четене. Ако документът бъде приет, комисията изготвя доклад, който в срок от 2 месеца трябва да бъде гласуван в пленарна зала.
Председателят на парламента Цвета Караянчева съобщи, че този срок започва да тече от 11 януари, когато е първият работен ден на депутатите след ваканцията. От думите ѝ стана, че първата политическа сила у нас не е обсъждала казуса с Истанбулската конвенция.
Последвайте ни
0 Коментара: