КНСБ предлага максималният осигурителен доход за 2025 г. да бъде увеличен от 3750 на 4000 лв. Предложението е във връзка с предстоящите обсъждания на бюджета за догодина.

Става дума за повишение със същия процент, с който нараства средногодишно средната работна заплата за страната. Това каза пред БНР експертът от синдиката и заместник-председател на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт Ася Гонева.

От КНСБ настояват и за увеличение на тавана на пенсиите с 11 процента - с колкото бяха повишени от 1 юли тази година всички останали пенсии по швейцарското правило. Това означава максималната пенсия да достигне 3770, вместо сегашните 3400 лева.

Пенсии

"Максималната пенсия практически вече трябва да мислим за нейното отпадане или като минимум това, което правим от 1-ви юли всяка година, по същия начин, със същата стъпка да движим нагоре и максималната пенсия, тъй като задържането предизвиква негативно отношение от страна на хората, които са засегнати от една страна, а от друга страна път младите хора с високи доходи, които се осигуряват на максимален осигурителен доход пък биха искали да видят една друга перспектива, на една доста по-щедра пенсия в края на тяхната трудова кариера", каза Гонева.

Теглене

Банките да не взимат такса при теглене на пари от пенсия и заплата, предвиждат промени в Закона за платежните системи и платежните услуги, внесени за обществено обсъждане.

Според промените, когато по платежна сметка за основни операции постъпват и се съхраняват средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социалното осигуряване и социалното подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти и лихвите върху тях, няма да се начислява такса за регулярно обслужване на сметката.

Освен това клиентът на такава сметка ще има право на общо до три кредитни превода, включително чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата банка, и общо до три операции по теглене на пари в брой от терминално устройство АТМ или ПОС на обслужващата банка, за които не се начисляват такси.

АТМ

Правилото обаче няма да важи за теглене на пари в брой чрез терминални устройства АТМ и ПОС на доставчици на платежни услуги, различни от обслужващата банка, както и за теглене на пари в брой на каса в офис на банка.

Потребителят ще трябва да декларира пред обслужващата го банка вида на получените средства, като при промяна на обстоятелствата, ще трябва да уведоми банката, пише още в промените.