“Господарите” инспектират пренареждането на жълтите павета в София. Дани Йорданов отиде на място при фирмата изпълнител “Трейс”.

Обещана е нова технология, доста по-ефективна. Благодарение на нея не трябва да се изкривяват повече паветата и да се разместват. Може би част от нея е железният калъп. Нещо съвсем невиждано явно по нашите географски ширини. Този калъп, видимо дело на изкуствения интелект, следва да бъде патентован и да се изнася по държавите като иновация.

“Господарите” инспектират пренареждането на жълтите павета в София (РЕПОРТАЖ)

Мястото

Ремонтът на ремонта по бул. „Цар Освободител” в участъка между бул. „Васил Левски” и ул. „15-ти ноември” започна в неделя. Движението там е затворено. Алтернативните маршрути за движение са бул. „Васил Левски” в посока бул. „Патриарх Евтимий”, бул. „Дондуков”, бул. „Сливница” и  ул. „Оборище”.

Забраняват се престоят и паркирането на пътни превозни средства на североизточната дъга на пл. „Св. Александър Невски” между ул. „Оборище” и ул.„Дунав”.

Дано не получим трето дежа вю следващото лято. Заявката е засега това да е последният ремонт на паветата. Само че нищо не е сигурно до последно. Все пак знаем как се действа в България.

Културна ценност

Според историческа справка на сайта на Столичната община, жълтите павета са на повече от 100 години. През първото десетилетие на 20 век, в стремежа за обновление на столичния град, се появява тази оригинална паважна настилка, излъчваща и многообразна символика.

Нейната реализация е дело на кмета Мартин Тодоров. Той произхожда от род, дал цяла плеяда бележити личности на България. Негов брат е акад. Александър Теодоров-Балан – учен, езиковед и първи ректор на Софийския университет. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук