Грантаджията в тога, който напусна със скандал поста на председател на Софийския районен съд - Методи Лалов, се самопредложи за член на новия състав на Висшия съдебен съвет. За разлика от всички останали Лалов, когото кадровиците на Темида дадоха на прокуратурата заради одит на Сметната палата, е решил сам да издигне кандидатурата си. В предложението си до Общото събрание на съдиите в страната той обяснява, че се номинира сам, защото имал необходимия юридически стаж и опит да е кадровик, пише "Монитор".
Лалов директно напада сегашния ВСС с призиви, че било време да се извадят непочтените и некадърните от него и не спира да се хвали, че имал необходимите качества да стане член на съвета. В края на писмото грантаджията в тога заявява, че е допускал грешки, но никога не бил работил против колегите си. Междувременно стана ясно, че в последния ден за номинации за членове на ВСС в понеделник 31 прокурори са номинирали зам.-главния прокурор Борислав Сарафов.

С него кандидатите за членове на прокурорската колегия в съвета стават 13, които ще се борят за 4 места. Друг от заместниците на Цацаров – Евгени Диков, който е и директор на Националната следствена служба, пък е единственият кандидат за член на съвета от квотата на следователите. В същото време на заседание на съдийската колегия на ВСС във вторник нейният член Калин Калпакчиев пробва да замаже скандала със съдебните помощници във ВКС, които упражниха физическо насилие над евродепутата Николай Бареков и не го допуснаха да присъства на конференцията с участието на румънския прокурор Лаура Кьовеши, организирана от Лозан Панов.

Калпакчиев благовидно предложи колегията да изиска информация от съдилищата в страната къде колко съдебни помощници има, как са назначени и какви функции имат. „За да имаме информация за анализ и да можем да вземаме мотивирани решения, а не конюнктурни“, каза Калпакчиев. „Не е вярно, че няма правна уредба за съдебните помощници. В Закона за съдебната власт изрично се посочват функциите им, изброени са в 5 позиции, обхващат всички техни дейности, но не и функциите във ВКС по време на конференцията с румънската прокурорка – трябваше да правят подбор на присъстващите в залата. Считам, че не следва да си иска информация от съдилищата“, сряза го Светла Петкова.

Каролина Неделчева пък му напомни, че подобна информация вече е постъпвала във ВСС. В крайна сметка съдийската колегия не прие предложението на Калпакчиев, тъй като 5-има от членовете на съвета бяха „за“ и 5-ма „против“.