И с дърва няма да може да се спасим от студа тази зима, защото и там е страшно
Търговци правят списъци с чакащи, дървата за зимата идват по Коледа, цената на кубик скочи с 20 лева, пелетите със стотачка отгоре
Списъци с чакащи доставка на дърва за огрев и пелети правят търговци заради дефицит на материала за отопление. Някои поръчки ще бъдат изпълнени около Коледа, разказаха служители от обекти за търговия с материала за отопление в Кюстендил и Перник, пише Монитор бг.
„Има твърде много търсене, затова и списъците са дълги. При някои от фирмите просто се приемат заявки и при наличие на дърва се извършват доставки на адрес“, обясняват още заети в бранша в Кюстендил.
В Перник по-голямата част от населението се отоплява на пелети, а по складовете няма, разказват запознати.
Хората са принудени да чакат по 3-4 седмици за доставка на материала, а като отидат да си търсят поръчката при търговеца, се оказва, че количествата са изчерпани.
Отоплението на твърдо гориво си остава най-предпочитано в Кюстендил, още повече след ръста в цената на тока и газа.
Каквито и сметки да се правят, на дърва е по-евтино. Отоплението на газ е скъпа алтернатива с оглед на първоначалната инвестиция от минимум 2000 лв., пресните по-високи цени и прогнозите за още по-голямо поскъпване.
Проблем с дефицит на дърва имат и в Русе. Според търговците причината е в намаляването на дърводобива в страната. Там също има много чакащи за доставка.
Въпреки че Русе е една от шестте общини, които се класираха за участие в програма „Лайф“ за безплатна подмяна на печките за твърдо гориво с по-екологично отопление, хората не се отказват от дървата.
Макар и цената им да се повишава всяка година, сметките на гражданите показват, че отоплението с дърва излиза най-евтино.
Невиждан дефицит на дърва за огрев има и в Бургаско. От десетина дни наличните количества по складовете са изчерпани, а търговците не знаят кога ще им ново зареждане. Не знаем какво се случва и защо на прага на зимата няма дърва, коментират търговци.
Доставки Доставчиците ни обещават, че до ден-два ще има зареждане, но вече мина повече от седмица, а базите ни са празни.
Кога ще имаме стока, не можем да се ангажираме, заявяват от борсите за дърва за огрев. Цепениците свършиха и в складовете на "Топливо", който е най-големият търговец на пазара в региона. "Няма дърва и скоро няма да има", отговарят от дружеството.
На прага на отоплителния сезон търсенето е огромно, но предлагане към момента няма.
В по-голямата част от градовете в страната има драстичен ръст на цените на пелетите с между 80 и 100 лева на тон, а при дървата с около 20 лева на кубик. Така пелетите от 350 скачат на 480 лева, а по-висококалоричните - от 400 на 550 лева за тон.
При дървата също има повишение, като цената им в Русе е средно с 20 лева по-висока спрямо миналата година. Цената на доставените последно в складовете дърва е 118 лева на кубически метър, а миналия месец същото количество можеше да се купи за 98 лева, показа репортерска проверка на „Телеграф“.
Само за месец цената на дървата за огрев в пазарджишко подгони 120 лв. за кубик. От габъра сухи, нарязани и нацепени на палет от 1 кубик излиза по 85 лв. 10 кубика дърва за огрев обаче са крайно недостатъчни, за да може да се грее през зимата едно 4-членно семейство, разказват потребители. 160 лева струва в момента тон летен дъб в Добрич.
Дървата са нацепени и доставката им в рамките на града е безплатна. Извън града цената на транспорта е 1 лев на километър.
В началото на кампанията стартовата цена на тон дърва за огрев бе 120 лева, твърдят добричлии, закупили си гориво още през август.
Няма достатъчно количество дърва в Добрич, твърдят търговци. Имам записани чак за ноември, които трябва да изчакат доставка, казва собственик на фирма за търговия с дърва за огрев.
Разлика Дърва в Хасково все още могат да се намерят за 190-200 лева за кубик, но за тези цени се чака между седмица и десет дни.
Иначе на цена 210-230 лева дърва все още има свободно и без ред. Пелетите се търгуват на цени от около 500 лева за тон.
В Хасковски регион около 75 процента се отопляват с твърдо гориво, около 20 на ток с климатици и едва около 5 процента на газ.
Само Свиленград е газифициран значимо. Няма топлофицирани градове, дори в Хасково и Димитровград се топлят основно с котли, камини и кюмбета.
Твърдото гориво вече неизгодно
Отоплението на дърва вече не е изгодно, показва проучването на пазара във Варна. Според търговците след покачването на цените на енергоизточниците са се покачили всички цени, включително и на дървата за огрев и тяхната по-модерна алтернатива – пелетите. 320 лв. бe най-ниската цена за 1 тон пелети във Варна преди отоплителния сезон, а сега има вносни и по-висококалорични от Румъния на цени от 546 лева.
Пелети от дъб, бук и чам се продават по 440 лв./тон, но при летните промоции те паднаха до 400 лева. Има и оферти за чамови пелети по 420 лв./тон, а летните промоции при тях се оферираха на 380 лева.
Сега промоции няма и цените вървят нагоре, като за същите видове цените достигат вече 500 лв. за тон и 10 лв. за чувал от 20 кг.
Същото е положението и при дървата за огрев, които преди сезона се предлагаха по 65 лв./м3 ненацепени, а нарязаните и нацепени - 80 лв.
Сега нарязани и нацепени вървят вече по 100 лв./м3, колкото са и дебелите дърва за камина. Чувал дърва пък е 5 лв., а този с разпалки – 4 лв.
Последвайте ни
13 Коментара: