По всичко личи, че и това лято бургазлии ще бъдат хапани от новите за региона тигрови комари. „Флагман” установи още в началото на май тяхната поредна инвазия, пише Флагман.​​​​​​​ С каква информация разполага Регионалната здравна инспекция (РЗИ-Бургас)?

„Териториалното разположение на област Бургас е свързано с наличието на Черноморска граница, много водни басейни - реки, езера, блата, дерета, множеството защитени територии, постоянни и временни биотопи. Климатът в региона се характеризира като влажен субтропичен с морско и континентално влияние”, информира д-р Георги Паздеров – директор на РЗИ-Бургас.

В региона 63 биотопа на различни видове комари подлежат на наблюдение. Рискова зона за активността на комарите са гробищните паркове по населените места, за което надлежно е уведомена местната власт и съответните фирми за ДДД /дезинфекция, дезинсекция, дератизация/ дейности за извършване на регулярни обработки на тези терени.

„През лятото на 2014 г. за първи път е доказано наличието на Тигров комар в гр. Бургас. През м. септември 2015 г. е установен друг ареал на разпространение на Тигров комар – община Приморско. През последните години находките показват инвазията му в старите огнища – Бургас, Созопол, Приморско и биотрансмисията му в останалите общини”, информират още от РЗИ-Бургас.

Местата, които обича да обитава тигровият комар, са отводнителни шахти във вътрешни дворове, пред жилищни кооперации, магазини, шахти с изхвърлени опаковки от питиета, наводнени мазета, запушени улуци, терени до изоставени имоти с растителност и разхвърляни съдове със застояла вода и дворове, в които се съхранява вода на открито, употребявани автомобилни гуми.

„Комарите са опасни за човека насекоми, но болестите които пренасят се срещат главно в тропичните и субтропичните райони”, информира д-р Паздеров. 

Тигровите комари са особено агресивни и нападат на ята и за това могат да свидетелстват много хора, посетили гробищата на Бургас.

Дали обаче тези комари са по-опасни от другите, които традиционно се срещат в региона, от РЗИ-Бургас не отговарят.

„Комарите са повсеместно разпространени кръвосмучещи насекоми. Разпространени са по цялото земно кълбо с изключение на зоните с вечен лед”, информира д-р Георги Паздеров.

„Комарите са една от най-важните в епидемиологично отношение групи насекоми. Те са преносители на повече от 50 вирусни, бактериални инфекции и паразитози като малария, филариоза, вирусни енцефалити, жълта треска, денга, туларемия, западно – нилска треска, чикунгуня и др. За да се разболее човек, трябва да бъде ухапан от заразен комар.

Тигровите комари са с характерна черно-бяла окраска по тялото и крайниците. Произхождат от тропичните и субтропичните райони на Югоизточна Азия. Характеризират се с висока пластичност и устойчивост по отношение на променящите се условия на средата. За да се намали разпространението им, трябва да се атакуват ларвите им в езера, мочурища, локви и около реки и язовири още преди да са се излюпили. Яйцата си снасят близо до водоеми, места с вода, като стари гуми, саксии, чешми, басейни, фонтани и др. Тигровият комар, ако е заразен, може да пренася опасни вирусни и паразитни заболявания по хората и домашните животни, сред които: зика, жълта треска, енцефалит Сейнт Луис, западнонилски енцефалит, чикунгуня, денга и др.”

Хората трябва да знаят, че тигровият комар хапе само през деня, максимум до коляното, тъй като е дребен и лети ниско.

За защита както от обикновените, така и от тигровите комари следва да се използват репелентни препарати, да се поставят защитни мрежи на прозорците, за да се предотврати влизането им в домовете, редовно трябва да се почистват улуците от листа и попаднали в тях отпадъци, посочват от РЗИ-Бургас.

Какви мерки са предприети по проблема?

„Ежегодно се извършват наблюдения, проучвания, регистриране на нови природни огнища, теренни изследвания. РЗИ-Бургас организира и участва в провеждания мониторинг преди дезинсекционни обработки на рискови терени в населени места и проконтролира ефективността на проведените мероприятия. При този контрол участие взимат представители на общините от региона при Дирекция “Екология“, както и служители от ДДД сектора”, посочват от РЗИ-Бургас.

„Във връзка с настъпване на активния период за биологична активност на комари, РЗИ изпраща уведомителни писма до кметовете на всички общини, с цел провеждане на навременни профилактични и изтребителни дейности. Периодично се изискват: информация за навременно сключване на договорите с фирми за ДДД обработки, план - програмата на съответната община, съобразена с характера на населеното място, график на ДДД обработките, копие от потвърдителните протоколи след обработките, необходими за извършване на контрол от РЗИ. За цялостната организация и ефективното провеждане на ДДД дейностите срещу векторите в урбанизираните територии на Бургаска област е много важно навременно обявяване на обществените поръчки, за провеждане на първите обработки срещу тези вредители”, се казва още в отговора на институцията до „Флагман”.

Критично изказване в тази връзка пък наскоро имаше директорът на Националния център за заразни и паразитни болести Тодор Кантарджиев. Той намекна, че институциите у нас вършат формално задълженията си в борбата с комарите.

„Трябва да се изтребят ларвите на комарите, а не да се прави после пиар с пръскане в облаците срещу рояците, което е нискоефективно. Много лесно се дават пари неефективно“, коментира проф. Кантарджиев.