Иван Гешев изпрати становище до КС: Крими регистрацията на МВР е незаконна
Полицаите нарушават правото на лична неприкосновеност и на защита, съдебният контрол е формален, сочи главният прокурор
Два текста от Закона за МВР, по които полицията прави криминалната регистрация, противоречат на Конституцията. Те нарушават правото на лична неприкосновеност и правото на защита, залегнали в основния закон, а съдебният контрол е формален и непълноценен. Това сочи главният прокурор Иван Гешев в становище до Конституционния съд (КС), съобщава Труд.
През юли КС образува дело по искане на съдии от Върховния административен съд за обявяване на противоконстуционни на разпоредбите, по които в МВР се извършва крими регистрацията.
Тя се прави на всеки обвиняем за умишлено престъпление от общ характер, на когото задължително униформените правят снимка, вземат пръстовите му отпечатъци и материал за ДНК анализ.
Ако той откаже, съдът - без да има достъп до делото и право на преценка за основателността на обвинението, напълно формално разпорежда принудителна регистрация.
Според Гешев предвиденият съдебен контрол не гарантира ефективна защита. “В производството пред съда не участва обвиняемият, чиито права се ограничават и спрямо когото се упражнява държавната принуда, или негов защитник и не е предвидена процедура по обжалване на съдебния акт...
Няма как без запознаване с фактическите данни, на които се основава отправеното искане, съдът да постанови обоснован и законосъобразен съдебен акт, с който да разреши принудителното є извършване”, подчертава главният прокурор.
Гешев смята, че полицейската регистрация нарушава конституционното право на лична неприкосновеност. Той напомня, че фактите, установени при това посегателство, нямат доказателствена стойност в наказателния процес.
Последвайте ни