България е на 111-о място по свобода на медиите. Това е така, защото много журналисти всъщност станаха политици и защитават партийни и корпоративни интереси.

Такъв е примерът с Иво Божков. Той се изявява като журналист в "Евроком", блогър, но същевременно е втори мандат общински съветник в Столичния общински съвет от "Демократична България".

Няма как да не защитава партийната линия и да се прави на независим. Точно заради това е съден от строителната фирма "Трейс". Тя заведе дело с иск за 117 000 лева срещу Иво Божков – журналист и столичен общински съветник.

Фирмата твърди, че заради негов Фейсбук статус от 28 август 2018 г. нейните акции са се обезценили, което е довело до загуби за 1.4 милиона лева.

„Опит ли е да се смаже един граждански журналист и общински съветник, който дава публичност на проблемите и нередностите с обществените поръчки в София и България?", пишеше той.
 

По света обаче журналистите не са политици. Освен това сривът на акции заради фейк новини е наказуемо в нормалните държави.

На всичкото отгоре общинският съветник от ДБ в Столичния общински съвет Иво Божков призова "всички свободни граждани" да го подкрепят финансово за делото, в което е ответник срещу строителната компания Трейс. 

Иво Божков се води „духовен баща“ на гражданската инициатива „Спаси София“. НПО-то стана известно в социалните мрежи с подигравателното име „Смучи София“.

Според публикации е подкрепено от подсъдимия олигарх Иво Прокопиев и кръга "Капитал" и идейно организиран от шефа на новините на Би Ти Ви Венелин Петков.

Те успешно използваха "Спаси София" в различни скандални атаки срещу кметицата на София Йорданка Фандъкова.

Същите протестъри преди година откраднаха паветата на столичния бул. „Дондуков”, докато беше в ремонт и опитаха да инсинуират, че той се прави некачествено. Истината обаче лъсна скоро благодарение на видео клипчета, на които се вижда, че именно те свиват каменните блокове.

Камери заснеха как през нощта активисти на "Спаси София" разрушават паветата по булевард „Дондуков“, за да организират протест на следващия ден срещу „некачествения ремонт“. Тогава премиерът Борисов определи случилото се като саботаж и подривна дейност.